Zorica Martić, predsjednica Udruge Ja sam 1 od 10, otkrila nam je više o endometriozi!
Z

Hrvatski sabor je na svojoj sjednici 8. veljače 2023. proglasio 1. ožujka Danom podizanja svijesti o endometriozi u Hrvatskoj, a ova je odluka donesena na prijedlog Odbora za zdravstvo i socijalnu politiku Hrvatskoga sabora i na inicijativu Udruge žena oboljelih od endometrioze “Ja sam 1 od 10“.

Povodom toga, danas donosimo intervju sa Zoricom Martić, ženi koja i sama boluje od endometrioze, a ujedno je i predsjednika Udruge Ja sam 1 od 10. 

Draga Zorica, dobro nam došli na Stiluetu! Predstavite nam se!

Hvala Vam na pozivu i želji za podizanjem svijesti o endometriozi, osobito u ožujku, mjesecu podizanja svijesti o endometriozi.

Ovako ću se predstaviti – Zorica je žena koja je dva puta imala operaciju zbog dijagnoze endometrioze, uz to je i sveučilišna magistra sestrinstva te se tu i stvorila ideja o Udruzi.

Iz osobnog iskustva kako nisam imala točne, precizne i jasne informacije o bolesti, životu s njom i oporavku nakon operacije, a s druge strane jasna mi je situacija u zdravstvenom sustavu imala sam želju napraviti nešto za sve žene s dijagnozom endometrioze, mjesto gdje će biti shvaćene, dobiti podršku, podijeliti iskustva ali i pokušati potaknuti na promjene u sustavu.

No, pokretačice Inicijative „I ja sam 1 od 10“ je u svibnju 2022. godine osnovala Udrugu, a članica Udruge sam od lipnja iste, te i tada preuzimam vodstvo Udruge. Udruga ima za cilj promicanje, razvitak i unapređivanje prava žena oboljelih i liječenih od endometrioze.

Čime se bavi Udruga Ja sam 1 od 10? 

Udruga želi promicati, razvijati i unapređivati prava žena oboljelih i liječenih od endometrioze i adenomioze te njihovim članovima obitelji i ostalim bliskim osobama, posebno onima kojima je bolest pridonijela tjelesnom oštećenju i invalidnosti.

Želja je kroz sustav podići kvalitetu liječenja s pravilima suvremene znanosti i struke.

Unapređivanje kvalitete života oboljelih žena kroz sustavnu i socijalno institucionalnu podršku kako bi se uvažavale njihove potrebe i dostojanstvo.

Što je zapravo endometrioza? Kome se može pojaviti, kakva je to bolest, što napada, kako spriječiti, kako liječiti…? 

Endometrioza je kronična, progresivna, benigna bolest obilježena rastom endometrija tj. tkiva sličnog sluznici maternice izvan šupljine maternice. Najčešće su joj sijelo organi u zdjelici: jajnici, jajovodi, zdjelični peritoneum ​​(opna kojom su obavijeni trbušni organi), ligamenti koji stabiliziraju maternicu (sakrouterini ligament, široka sveza maternice), rektovaginalni septum (pregrada između rodnice i rektuma). U težim slučajevima zahvaća rodnicu, crijeva, mokraćni mjehur, mokraćovod. Rijetko endometrioza može zahvatiti organe izvan zdjelice poput pluća, bubrega ili se pojaviti u ožiljcima u koži poslije operativnih zahvata u zdjelici i abdomenu.

Nažalost do danas nije utvrđen pravi uzrok nastanka endometrioze. Postoji nekoliko teorija, međutim niti jedna teorija do sada nije u potpunosti potvrđena. Čimbenici koji povećavaju vjerojatnost razvoja endometrioze su pozitivna obiteljska, rana prva menstruacija, prvi porod u dobi iznad 30 godina života, kratki ciklusi, dugotrajna i obilna menstruacijska krvarenja, abnormalnosti maternice, bijela rasa.

Od endometrioze obolijevaju žene reproduktivne dobi tj. žene koje menstruiraju. Dio žena je bez simptoma tj. asimptomatski zbog čega je stvarnu zastupljenost bolesti teško procijeniti.

Nažalost endometrioza je bolest koja se još uvijek ne može izliječiti, međutim postoje brojni lijekovi ili kirurški postupci koji mogu smanjiti simptome i usporiti njeno napredovanje. Kao i za sve kronične bolesti terapija je najuspješnija ako se započne u ranijim stadijima bolesti. Odabir načina liječenja ovisi o simptomima, dobi, proširenosti bolesti i pacijentičinim željama o ostvarivanju trudnoće.

Liječenje endometrioze može biti medikamentozno (lijekovima) ili kirurško (operativni zahvat).

Idući mjesec, točnije ožujak, je Mjesec podizanja svijesti o endometriozi. Na koji način Vi u udruzi podižete svijest? Kakav program imate? Kakve akcije pokrećete?

Jedan od ciljeva Udruge je osvijestiti javnost o bolesti koja nije vidljiva izvana i s kojom oboljele žene iz dana u dan žive, vode svoje privatne i poslovne živote. Neki od načina su kroz afirmativne medijske projekte, organiziranje evenata, radionica, edukacija. To nam je prilika osvijestiti javnost, podijeliti iskustva te kako bi zainteresirani saznali za informacije koje ih zanimaju od strane Udruge. Kroz ožujak 2024. u planu nam je javnozdravstvena akcija koja počinje 2. ožujka u Rijeci, 9. ožujka u Splitu, 16. ožujka u Zagrebu te 23. ožujka u Osijeku, zahvaljujemo gradovima i svim podupirateljima što su prepoznali važnost ove javnozdravstvene akcije i omogućili nam da ju provedemo.

Dakle, u Rijeci se družimo 2. ožujka! Što sve radite u udruzi kada nije ožujak?

Kako sve aktivne članice u Udruzi volontiraju pored svojih primarnih poslova, vremenski smo ograničeni i trudimo se svako slobodno vrijeme iskoristiti u razvijanje ideja za druženje s ženama i planiranje stručno edukativnih skupova s liječnicima kako bi jačala veza struke i Udruge za dobrobit oboljelih žena.

Koliko oboljelim ženama znači vaša podrška? 

Vjerujemo da im dosta znači i sigurni smo da će iz godine u godinu podrška biti veća jer i tim stručnih suradnika Udruge raste.

Draga Zorica, hvala na odvojenom vremenu i vidimo se u Rijeci! 

Fotografije ustupila sugovornica.

KONCEPT MAŽARspot_img

novosti

povezani članci