Onima koji nisu u odnosima s javnošću taj poziv djeluje zanimljivo, a često vuče i konotaciju – laganog i zabavnog. Oni koji se PR-om ozbiljno bave, znaju da to baš i nije tako. Posao je to koji ima dinamiku, traži okretnost i proaktivnost, dostupnost. Odnosi se grade godinama, prate se trendovi, a nekadašnja komunikacija putem mobitela i mailova te sastanaka danas se razlila i na medije, blogove, društvene mreže.
U PR-u morate biti dostupni i morate brzo reagirati, u situacijama koje poluče neki trend smisliti kako ga implementirati, u kriznim situacija pravovremena, ozbiljna i iskrena reakcija je ključna.
Imala sam sreću, želju i ambiciju te sam nakon završene Kroatistike, dobila dio stipendije za jednogodišnje školovanje u odnosima s javnošću. U mom su slučaju novinarstvo i PR neprestano prožeti i mislim da te dvije perspektive u jednom pogledu, u mom slučaju, čine razliku koja mi je trebala kad sam počinjala.
U Hrvatskoj postoje brojne PR agencije, neke dobro grade odnose, neka imaju prostora za napredak u svom stilu komunikacije s javnostima koje ih okružuju, ali scena je dobra i proaktivna.
I ovoga puta probala sam spojiti novinarstvo i PR na jedan drugačiji način pa sam kolegice, suradnice, partnerice koje karijeru uspješno i perspektivno grade u odnosima s javnošću zamolila za preporuke knjiga uz koje se opuštaju.
Jako su me zanimali odgovori jer je ovo posao iz kojeg se teško isključiti pa preporuke imaju dodatnu težinu. Krenimo!
Nevena Rendeli Vejzović, direktorica agencije Prime Time komunikacije
Nevenu je teško svrstati u par rečenica. Dugogodišnja novinarka, moderatorica i organizatorica događanja među kojima ističem Women’s Weekend koji je sidro bacio u Rijeci. Odlična u svim svojim projektima i uvijek dostupna.
Povijest pčela, Optužba, Sama
Sama je odlična, teška, mučna i iskrena. Knjigu o ženama autorice Ivane Šojat koju stvarno treba pročitati.
Još jedna knjiga koja je pravo štivo u svako doba godine je Optužba autorice Karine Tuil. Problematizira moderne odnose, obitelji, startne pozicije i različit doživljaj stvarnosti koji imamo. Preporuka!
Još jedna knjiga koju bih preporučila je Povijest pčela autorice Maje Lunde, norveške književnice i scenaristic, autorice desetak knjiga za djecu i mlade. Odlična je!
Krešimira Rendulić, direktorica agencije Prorsus komunikacije
I Krešimira ima bogato iskustvo u novinarstvu, event managmentu i PR-u. Stoji iza ozbiljnih projekata, ima klijente iz raličitih sektora, a ističe iskustvo i kreativnost u službi uspješne komunikacije.
Slučaj vlastite pogibelji Kristiana Novaka,
Lekcije iz kemije Bonnie Garmus
Dvije najbolje knjige koje sam pročitala u posljednjih godinu dana su Slučaj vlastite pogibelji Kristiana Novaka i Lekcije iz kemije Bonnie Garmus.
Nakon što su me oduševili romani Črna mati zemla i Ciganin, ali najljepši, s nestrpljenjem sam iščekivala novo Novakovo djelo. Čekanje se isplatilo! Događaj koji je nadahnuo pisca na pisanje romana je stvaran, a djelo je prožeto odnosima i vrijednostima koje dobro poznajemo iz naše svakodnevice. Radnja se vrti oko policajca koji s članovima svoje obitelji, istražuje smrt svojeg brata, prometnog policajca. Ona je okarakterizirana kao samoubojstvo, no mnogo toga izaziva sumnju. Obitelj je u potrazi za istinom i pravdom. Istodobno jedna mlada ambiciozna profesorica koja vodi dramsku grupu, vodi vlastite bitke sa školom, učenicima, njihovim roditeljima te svojim brakom. Priče glavnih likova se vješto isprepliću, dijalozi na kajkavskom djeluju stvarno, Međimurje kao mjesto radnje svemu daje posebnu auru iako bi se radnja mogla zbivati i u bilo kojem drugom dijelu zemlje…
Roman se čita u dahu, a još dugo nakon zaklapanja korica knjige, u mislima vam ostaju njegovi likovi i njihova borba protiv sustava.
Lekcije iz kemije – naziv je romana o znanstvenici Elizabeth Zott. Iako je radnja smještena u šezdesete godine prošlog stoljeća, mnoge teme koje roman problematizira, aktualne su i danas. Lekcije iz kemije kriju praktične lekcije iz feminizma. Problemi Elizabeth Zott izviru iz toga što je žena. Zbog toga se našla u problemima sa svojim mentorom na fakultetu, a kasnije i na istraživačkom institutu gdje je radila. Nakon što joj pogine partner Calvin Evans, ona ostaje sama, zapravo sa psom Šest-trideset. Uskoro postaje majka kćeri. Nekoliko godina kasnije nađe se u ulozi zvijezde Večere u šest, kulinarskog showa koji postaje iznimno popularan kako zbog Elizabethinih kulinarskih savjeta, tako i zbog njezinih životnih savjeta namijenjenih ženama i članovima njihovih obitelji.
Znanstvenica potiče žene da se izbore za sebe – u kući, ali i izvan nje. Nakon čitanja Lekcija iz kemije, čovjek se osjeća dobro. Posebno me razveselilo što je Elizabethin ogroman trud na kraju pomazila i sreća.
Barbara Tolić Aušić, voditeljica komunikacija HURA! (Hrvatska udruga društava za tržišno komuniciranje)
Hrvatska udruga društava za tržišno komuniciranje (HURA!) vodeća je strukovna udruga u sektoru tržišnih komunikacija u Hrvatskoj. Stoje iza brojnih projekata, od kojih ovom prilikom izdvajam Dane komunikacije. Osoba koja se krije iza mail prepiski, medijskih najava i objava je Barbara!
Vrijeme između krojenja, Sira
Španjolska sredinom prošloga stoljeća, povijesne činjenice vješto isprepletene s maštom i jedna inteligentna krojačica visoke mode koja igrom slučaja postane špijunka – ne znam kako mi se dogodilo da sam tek nedavno otkrila primamljivi, opasni, ali i dirljivi svijet Sire Quiroge i roman Vrijeme između krojenja… ali bolje ikad nego nikad!
Radnja me brzo „uvukla”; kada sam započela, više nisam mogla prestati čitati. Pratimo Sirino sazrijevanje i usložnjavanje njezinih emocija kada biva suočena s nizom nezavidnih okolnosti u teškim vremenima rata i političkih napetosti, u kojima je čak okružena i intrigantnim povijesnim ličnostima.
Srećom, ovaj sam roman pročitala upravo ljetos, otprilike u vrijeme kada je izašao i nastavak, nazvan Sira. Jednako uzbudljiv, buran, ali i emotivan, i ovaj me roman osvojio. Elegantna Sira i njezine avanture još će mi dugo biti u mislima, stoga romane o njoj preporučujem svima, a meni ne preostaje ništa drugo osim – čekanja novoga djela ove sjajne autorice.
Mirta Bajzek, direktorica M KOMUNIKACIJE
Mirta je jedna od prvih osoba s kojom sam gradila odnos kad sam kretala u Stilueta pothvat. Profesionalna, topla, otvorena i sugestivna, Mirta zna da se odnosi grade dugoročno, a svaki PR tekst koji dođe s njezine adrese je slojevit i dobro primljen.
Svježa voda za cvijeće, Ti kažeš…
Ljeto 2024. pamtit ću po nikada manje fotografija u mobitelu, nikada manje prijeđenih kilometara automobilom i nikada manje novih mjesta i novih doživljaja. Ovo je ljeto bilo rezervirano za obitelj, punjenje baterija, moj otok i 10-ak pročitanih knjiga. Među pomno biranim knjigama koje sam za godišnji odmor skupljala još od proljeća, na preporuku prijateljice kojoj neupitno vjerujem kada su u pitanju knjiške preporuke, uvrstila sam i francuski bestseler Svježa voda za cvijeće. Nisam istraživala autoricu i sadržaj, jednostavno sam uronila u roman bez ikakvih prethodnih saznanja što očekivati. I dočekala me prekrasna, intimno ispričana priča o ženi koja unatoč svemu vjeruje u sreću i ljubav. Violette Toussaint je čuvarica na izmišljenom groblju u Burgundiji, a prije selidbe u Burgundiju, ona i suprug bili su čuvari pruge. Uranjamo u priče o pokojnima, o ožalošćenima, o pogrebnim govorima koje Violette revno zapisuje. Upoznajemo grobare i svećenika s kojima provodi dane, muža koji je nestao, jedinu prijateljicu, ali i policijskog detektiva koji dolazi na njezino groblje kako bi ispunio posljednju želju svoje preminule majke. Dosta toga nije kako se zapravo čini, a ja ne pamtim kada sam zadnji put pročitala knjigu koja je istovremeno tako lijepa, a tako tužna. Jedna mala žena, obična, svakodnevna, ni po čemu posebna, ni lijepa ni bogata, ne ističe se ni na koji način osim po vjeri u tome da svatko zaslužuje sreću i ljubav, priča svoj nimalo lagan život obilježen velikom tragedijom. Dirljiv, melankoličan i predivan roman koji zaslužuje da zaronite u njega jedan kišni, jesenski vikend.
Vjerujem da su svi sasvim sigurno čuli za pjesnikinju Sylviju Plath i njezino Stakleno zvono. Za njezina supruga Teda Hughesa možda i ne znate da je također pjesnik, možda ga poznajete samo kao onoga tko je kriv za njezinu smrt. Naime, Sylvia je bila posebna i njezin je talent otkriven vrlo rano. I tko zna gdje bi završila da nije upoznala Teda i da je on nije sveo na kućanicu i majku dvoje djece, da ju nije preselio na selo i izolirao od akademskog i kulturnog svijeta Londona. Ted je prevario Sylvie čime joj je slomio srce i natjerao je u preranu smrt u tridesetoj godini života. Izvršila je samoubojstvo gurnuvši glavu u pećnicu.
Kao nadobudna studentica kroatistike, naravno da sam uranjala u njezine stihove i s kolegicama raspravljala o tome što je još svijetu mogla ponuditi da joj život nije tako tragično završio. O Tedu nisam znala ništa, osim najosnovnijih informacija i činjenice da se i njegova druga žena ubila, samo je ona, za razliku od Sylvie, sa sobom u smrt povela i njihovu zajedničku djevojčicu. I da, sasvim je jasno da sam imala mišljenje o Tedu temeljno na tome kako su dvije njegove supruge skončale život. Drugu stranu priče nikada niste mogli čuti jer je Ted Hughes šutio 35 godina. I onda uronim u knjigu Ti kažeš nizozemske autorice Connie Palmen koja iznosi Tedovu priču, od prvih dana strasti, vjenčanja samo 4 mjeseca nakon što su se sreli i tragičnog kraja. Izvrsna knjiga koja govori o ljubavi, umjetnosti i gubitku, knjiga koju ćete dugo pamtiti i kojoj ćete se vraćati.
I za kraj ovih ljetnih preporuka, ukoliko vas je zaobišla zanimljiva rasprava, da ne velim prepirka, između dragog mi Miljenka Jergovića i hrvatskog jezikoslovca i profesora Mate Kapovića o tome postoji li u Hrvatskoj burek sa sirom, preporučujem da ju proguglate i pročitate. Vrlo zabavno. I poučno. Team #bureksasirom. 🙂
Josipa Bračanov, suosnivačica 4AM Agency
Josipa dugi niz godina radi u PR-u i event managmentu. Suradljiva i proaktivna, Josipa je odlična za zaključiti ovaj naš niz jer čitanje obožava i pročita oko 40 knjiga godišnje. Ipak, težak zadatak izdvajanja jedne preporuke uspješno je savladala.
“Zašto ostati živ”
Ako postoji jedna knjiga koju trebate uzeti u ruke kad mislite da ne možete dalje, neka to bude ova. Ako prolazite kroz tešku životnu fazu i tražite svjetlo u tami, ali bez pretjeranog uljepšavanja i lažnog optimizma, “Zašto ostati živ” Matta Haiga knjiga je koju morate pročitati.
Iskrena i snažna vodi vas kroz autorovu osobnu borbu s depresijom i anksioznošću, nudeći nadu, razumijevanje i saznanje da niste sami u tome. Haig piše o tome kako preživjeti najcrnje trenutke, ali i kako pronaći ljepotu u životu koji se na trenutke čini nepodnošljivim.
Citat: Depresija je manja od vas. Uvijek je manja od vas, čak i kad se doima golemom. Funkcionira u vama, a ne vi u njoj. Može biti mračan oblak koji prolazi nebom, ali, ako je to metafora, vi ste nebo. Postojali ste prije nje. A oblak ne može postojati bez neba, ali nebo može postojati bez oblaka.
Ovaj citat neka ostane i kao zaključak ove lijepe kolekcije. Hvala na preporukama!
Pripremila: Marija Mažar // Fotografije ustupile sugovornice.