Kad pomislite na Rijeku, na što pomislite? Vjerujemo da su mnogima prve asocijacije: grad urbane kulture, rocka, otvorenosti, grad dobrog duha i načelno dobrih ljudi, proaktivan, samozatajan i nepretenciozan.
“Ima li nešto da nas pokrene” stihovi su grupe GRAD, a kad bi stihovi doista bili pitanje, odgovor bi bio afirmativan. Rijeka ima dušu, ima energiju i ljude koji ju pokreću. Nije to uvijek lako, da se razumijemo, put promjene i vizije put je brojnih izazova, no gdje postoji velika volja, postoje i načini.
Kad pišem o nečemu što me zanima i veseli, ne samo kao osobu iza Stiluete već i kao Riječanku, riječi doista lako teku po tipkovnici. Prilika da saznam kako ide priča o Pavil1on Gastroteci bila je prilika koju sam jedva čekala. Tjednima smo tražili termin radi kompleksnih rasporeda, a kad smo se konačno našli, konačno sam saznala sve što me mjesecima zanima.
U uredu su nas dočekali Matija Blažević, član društva i jedan od investitora i Marko Baljak, projektni menadžer, nakon regularnog dijela dobili smo i poziv da posjetimo trenutno najiščekivanije riječka gradilište i naravno da sam, čak i u štiklama, poziv jedva dočekala!

No vratimo se na početak. U samom centru Rijeke, na tržnici, vrata će otvoriti PAVIL1ON – prvi hrvatski food market. Intenzivni radovi su u tijeku, a urbano gastro srce grada smjestilo se u prostoru Prvog paviljona riječke gradske tržnice.

Inspiraciju za koncept tim je tražio diljem Europe, istražujući inovativne pop-up i gastroteka modele, food markete, lokalne tržnice. Rezultat je mjesto koje nudi raznolikost i fleksibilnost, s 12 ugostiteljskih objekata, šest kušaona, dva shopa, vinotekom i craft pivnicom. Riječka gastroteka ugostit će lokalnu i međunarodnu kuhinju, a cilj za posjetitelje možemo podvući kroz tri riječi: popularno, raznoliko i pristupačno.

Multifunkcionalan prostor omogućuje organizaciju radionica, degustacija i manifestacija, stvarajući dinamičan i društveno orijentiran ambijent. Posjetitelje očekuje 260 sjedećih mjesta, a objasnit ćemo skroz jednostavno kako koncept djeluje. Dođete s društvom, sjednete, svatko od vas može naručiti hranu u drugom objektu ovisno o preferencijama! I onda uživate!

Gastronomija postaje važan dio identiteta Rijeke i Kvarnera, a Pavil1on ima sve adute postati važan segment scene kako za nas lokalne, tako i za turiste. Vjerujem da već znate kako Kvarner 2026. godine postaje Europska prijestolnica gastronomije, bitna je to titula za cijelu regiju.

U istoj godini, prema planovima u ožujku, vrata će otvoriti obnovljeni paviljon, prvi hrvatski food market, riječka gastroteka koji ima šansu ozbiljno pozicionirati Rijeku kao grad živahnog urbanog života, inovativnih kulinarskih prostora i kreativne gastronomske scene.
Fotografije: Ivor Mažar // Pripremila: Marija Mažar




