Rujan i listopad bili su nam jako intenzivni. Događanja, sadržaji, intervjui… Ipak, kraj listopada donosi lagano prebacivanje u nižu brzinu u kojoj ostajemo koji tjedan, a onda opet kraj godine – ludnica.
Primijetili ste da na Stilueti njegujemo kulturu čitanja, a imamo jednu sjajnu preporuku za sve one koji uvijek vole znati nešto više.
O KNJIZI “STILISTIKA REKLAME”
Sveprisutnost oglašavanja u svakodnevnom životu, njegov golem utjecaj na ponašanje potrošača te na oblikovanje kulture življenja pretvorili su reklamu u temu koja zaokuplja znanstvenike i stručnjake raznih profila (npr. komunikologe, ekonomiste, psihologe, kulturologe itd.)
Krešimir Bagić u Stilistici reklame uvjerljivo je dokazao da je idealan okvir za bavljenje reklamom upravo stilistika koja zbog svoje eklektičnosti i transdisiplinarne prirode najbolje može raščlaniti i opisati složenost, dinamičnost i kreativni potencijal reklamnoga diskursa.

Autor je temu vrlo pomno istražio: prikupio je i analizirao impozantan korpus primjera, posegnuo za golemim brojem bibliografskih izvora iz najrazličitijih područja (od marketinga, mediologije, kognitivne znanosti, ekonomije, digitalnih studija, psihologije, neuroznanosti, pa sve do teorije kulture), a sve kako bi o reklamnom diskursu progovorio sustavno, upućeno i temeljito i kako bi ga prikazao iz različitih perspektiva.
Knjiga nas tako prvo uvodi u povijest reklame i skicira njezin razvoj od antike do danas, potom se posvećuje figurativnosti reklamnih slogana koja se temelji na postupcima ponavljanja, tropološkoj antropomorfizaciji i paradoksu, slijedi vrlo zanimljivo poglavlje o reklamnoj retorici u vrijeme pandemije, poglavlje o artističnosti reklame i njezinoj vezi s književnošću i drugim umjetnostima, te poglavlje koje bi se moglo nazvati metodološkim, a u kojem se propituje priroda reklamne komunikacije (reklama kao stil, žanr i diskurs) te se kritički prikazuju njezina dosadašnja istraživanja i njezino mjesto u stilističkoj literaturi. Posljednje je poglavlje posve iznimno. Ono donosi svojevrsnu studiju slučaja u kojoj se stilistički analizira kako turistički slogani i kampanje koriste prepoznatljive mediteranske motive i prizore te tako kreiraju specifičnu imagologiju Mediterana.
Knjiga je namijenjena stilističarima i filolozima (kao visokoškolski udžbenik), ali i svim onim stručnjacima iz područja društvenih i humanističkih znanosti koji se bave medijima, medijskom pismenošću, komunikologijom, marketingom, psihologijom, sociologijom.
Štoviše, zbog svoje tematske aktualnosti i stilske pristupačnosti ova se knjiga otvara i mnogo široj, općoj publici, a čitatelje bi mogla naći i u području osnovnoškolskog i srednjoškolskog obrazovanja (u okviru nastave hrvatskoga jezika i medijske pismenosti).
O AUTORU
Krešimir Bagić rođen je 1962. u Gradištu. Osnovnu je školu završio u Gradištu, srednju u Županji. Diplomirao je hrvatski ili srpski jezik i jugoslavenske književnosti 1988. na Filozofskom fakultetu u Zagrebu, gdje je 1991. obranio magisterij Lingvistika i pjesnički tekst, a 1995. doktorat Stilistički i genološki aspekti polemičkoga teksta. Bio je član uredništava Studentskog lista i književnog časopisa Quorum, uređivao je emisije Bibliovizor i Rječnik Trećeg programa na Trećem programu Hrvatskoga radija, dvije je godine vodio Sekciju za teoriju književnosti. Od 1996. do 1999. godine radio je kao lektor za hrvatski jezik i književnost na Sorboni. Od 2005. do 2009. godine vodio je Zagrebačku slavističku školu. Uređivao je biblioteku Palimpsest u nakladničkoj kući Disput. Urednik je portala Stilistika.org. Uz znanstvene i stručne tekstove, objavio je i zbirke pjesama: Svako je slovo kurva (s B. Gregorićem – nagrada “Goran”, 1988), Između dva snažna dima (1989), Krošnja(1994), Bršljan (1996), Jezik za svaku udaljenost (2001), Le palmier se balance (Pariz, 2003), U polutami predgrađa (2006), Trebalo bi srušiti zidove (nagrada „Dobriša Cesarić“, 2011), Plaši li te moja boja (2013) i Tko baca mrvice kruha dok hoda šumom / Qui sème des miettes de pain en traversant les bois (Rennes, 2016).

Dojmile su nas se teme ali i estetika knjige. Knjiga je izašla u nakladi knjižare Ljevak i doista je sjajan odabir.
Fotografije: Ivor Mažar, Pripremila: Stilueta (o knjizi – ljevak.hr)




