U današnjem razgovoru predstavljamo vam Maju, kreativnu snagu iza brenda Merla. Maja je ove godine pokrenula svoj mali, nježni svijet nakita — brend koji spaja jednostavnost, kvalitetu i ženstvenu simboliku cvijeta. U nastavku otkriva kako je nastala Merla, što je inspirira i zašto je stvaranje rukama njezin omiljeni oblik slobode i izražavanja.
Pozdrav! Predstavite nam se, tko stoji iza brenda Merla?
Pozdrav! Moje ime je Maja, imam 31 godinu i dolazim iz Pule. Po struci sam kozmetičarka i već godinama vodim svoj studio za uljepšavanje – Studio M, koji je moj primarni posao i velika ljubav. Uz to sam i velika ljubiteljica mačaka i svega što unosi malo mira i ljepote u svakodnevicu.
Merla je moj mali svijet kreativnosti, u kojem mogu spojiti osjećaj za detalje i želju da rukama stvaram nešto što će nekome uljepšati dan.
Nakit koji radim namijenjen je ženama koje vole jednostavnost, kvalitetu i detalje koji se nose bez razmišljanja — bilo na posao, kavu ili svečanost.

Kako je nastala Merla? Što te potaknulo da se kreneš baviti kreativom?
Ime Merla nastalo je kao igra riječi: prvo slovo mog imena, M, spojilo se s “perlama”, jer perlice su osnova mog nakita. Zanimljivo je da na talijanskom riječ merla znači ženku ptice kosa, što mi je od početka dalo neku nježnu, poetičnu simboliku.
Brend je nastao 2025. godine iz čiste želje da se vratim kreativnosti, malim rukama rađenim projektima i osjećaju zadovoljstva kad vidim da se ideja pretvara u fizički predmet. Oduvijek sam bila osoba koja mora nešto stvarati, a Merla je postala mjesto gdje sve te ideje mogu živjeti.
Uz to, već godinama radim sa ženama, slušam njihove želje, navike i stilove. Nekako mi je bilo logično stvoriti nešto što je povezano s njima i što se uklapa u tu svakodnevnu žensku rutinu — od brige o sebi do malih detalja koji podignu samopouzdanje. Osim dobrih noktiju, svaka žena voli imati i onaj jedan komad nakita koji ide na sve i u kojem se osjeća posebno.

Kako si došla na ideju da izrađuješ narukvice s motivom cvijeća?
Motiv cvijeća mi se nametnuo sasvim spontano. To je oblik koji dopušta da svaka narukvica bude mala, jednostavna, a opet posebna. Moram priznati da mi je to možda i zato blisko, jer i sama sam mala i jednostavna. Cvijet je univerzalni simbol nježnosti i ženstvenosti, a ujedno dovoljno minimalistički da pristaje svakodnevnom stilu.
Htjela sam napraviti nakit koji je lagan, nenametljiv i nosiv, ali koji i dalje ima karakter i priču. Cvjetni motiv mi je dao savršenu ravnotežu između simbolike i jednostavnosti.

Što za tebe znači izrada nakita?
Ne bih rekla da sam klasična zaljubljenica u nakit, više sam zaljubljena u sam proces stvaranja. Volim trenutak kad se iz malih perlica počne slagati priča, kad se iz ničega stvori nešto što netko nosi s ponosom i emocijom.
Izrada nakita za mene je oblik slobode, kreativnosti i zadovoljstva. Onaj osjećaj kada na ulici vidim osobu koja nosi komad koji sam izradila svojim rukama nema cijenu. To mi potvrđuje da Merla nije samo komad nakita, nego mali dio mene koji netko nosi sa sobom.

A što za tebe znači cvijeće kao glavni motiv?
Cvijeće ima posebno mjesto u mojoj obitelji. Već tri generacije žene kod nas njeguju ljubav prema biljkama i prirodi — od bake, preko mame, pa sve do mene. Odrasla sam okružena biljkama, a isto je i danas; moj dom je pun zelenila, iako neke biljke uspiju preživjeti moje eksperimente, a neke baš i ne.
Zato mi je cvijet kao motiv bio logičan nastavak moje priče. On nosi simboliku rasta, nježnosti i jednostavne ljepote, a upravo to želim da predstavlja i Merla.

Planiraš li proširiti ponudu?
Da, svakako. Iako je brend još mlad, planiram postupno širiti ponudu. U pripremi su nove varijante narukvica u zlatnoj i srebrnoj boji, kao i ogrlice s istim cvjetnim motivima. Planiram uvesti i nekoliko novih boja jer ako me išta naučio posao s noktima, to je da ženama nikad nije dovoljno nijansi. Volim ponuditi izbor i dati svakoj ženi mogućnost da pronađe baš svoju kombinaciju.
Jedino što zasad nemam u planu raditi su naušnice, ali nikad ne reci nikad. Volim si ostaviti prostora da se inspiracija dogodi spontano. Naušnice zasad ne radim jer želim da svaki komad koji izbacim bude maksimalno razrađen. Za to mi treba vremena, a trenutno ga želim uložiti u usavršavanje narukvica i ogrlica.

Od čega izrađuješ narukvice? Koliko traje proces izrade?
Narukvice radim od medicinskog nehrđajućeg čelika i japanskih staklenih perlica, jer mi je izuzetno važna kvaliteta materijala i trajnost samog nakita. Detaljnost mi je ključna u svemu što radim, pa tako i ovdje. U svakoj narukvici ima puno strpljenja, i još više ljubavi.
Izrada jedne narukvice traje otprilike 45 minuta, ponekad i više, jer proces zahtijeva puno koncentracije i preciznosti. Dovoljna je mala pogreška da se sve mora raditi ispočetka, ali taj izazov mi daje dodatnu vrijednost cijelom procesu.
Draga Maja, hvala ti na divnom intervjuu, želimo ti puno sreće i kreative u radu! Ove krasne narukvice možete pronaći na linku.
Fotografije ustupila sugovornica.




