back to top

Vodimo vas u bajku. Selma Seifert otkriva sve o Divjake Log Home, kući iz snova.
V

Objavljeno:

Iza čarobne drvene kuće Divjake Log Home stoji Selma Seifert i njezina obitelj, a ideja je nastala iz želje za vlastitim utočištem u prirodi, inspirirana iskustvom u Čarobnoj kolibi. Gradnja je bila dugotrajan, ali strastven proces – od pažljivog biranja materijala do ručno izrađenog namještaja koji prostoru daje dušu.

Kuća spaja luksuz i ekološku osviještenost, nudeći autentično iskustvo boravka u Gorskom kotaru, a njezina posebnost potvrđena je prestižnom nagradom Sunflower Award. 

Tko stoji iza Divjake Log Home?

Tim iza kuće je Selma Seifert, kao domaćica i cijela obitelj Seifert!

Kako je nastala ideja za Kraljicu šume? Jeste li oduvijek zamišljali ovakav tip smještaja?

Naša priča počinje prije 9 godina, kada zbog poslovnih obveza i na mjestu direktora prodaje i marketinga jedne vinarije nisam imala vremena uživati i družiti se sa  svojom obitelji i prijateljima, pa smo tada unajmili sada našu susjednu kuću za odmor `Čarobnu kolibu` za vikend kako bismo se družili. Kuća nas se toliko dojmila da smo počeli suprug i ja razgovarati o gradnji vlastite vikendice.

Naime, nekoliko godina prije toga kupili smo zemlju u Hlevcima jer ja imam goranske korijene i provodili smo dosta vremena tada u Vrbovskom na Senjskom u našoj obiteljskoj vikendici, a i od djetinjstva me vežu lijepa sjećanja provedena s nonom i nonotom po Gorskom kotaru.

Znali smo da želimo kuću od drva, no cilj je bio napraviti nešto drugačije.

Htjela sam doslovce napraviti sestru Čarobnoj kolibi koja je bila i moja inspiracija, ali opet drugačiju od nje. Punih godinu dana provela sam istražujući tvrtke koje se bave gradnjom drvenih kuća i moram priznati da me nitko nije oduševio, sve dok nismo došli do našeg graditelja koji je imao jednu malu takvu drvenu kućicu iznad Koprivnice gdje smo došli i doslovno zasjeli, i  tri sata nismo izlazili iz nje. Suprug bi ostao još tada tamo i duže i to je mislim presudno bilo što smo na koncu izabrali baš Tog našeg graditelja više reći umjetnika koji je napravio  i idejni projekt za našu `Kraljicu šume – Divjake Log Home`. 

Inače naziv je dobila jer se nalazimo u katastarskoj općini Divjake, a dodali smo joj i naziv Kraljica šume po najvećoj jeli u park-šumi Golubinjak.

Kuća je građena od prirodnih materijala i ima ručno rađen drveni namještaj – koliko vam je bilo važno spojiti luksuz i ekološku osviještenost? 

Vrlo nam je važno bilo podignuti kategoriju smještajnog kapaciteta u Gorskom kotaru od dotadašnjih smještaja koji su se  nudili. Gorski kotar nije imao mnogo kuća za odmor s 4/5 zvjezdica, a to sam tada smatrala da je vrlo presudno i potrebno za budućnost i razvitak ruralnog turizma i u ponudi današnjem modernom, ali zahtjevnom i ekološki osviješćeno gostu.

Što ovu kuću čini posebnom u odnosu na druge kuće za odmor u Hrvatskoj?

Kod gradnje želja je bila napraviti nešto autentično i drugačije, i nadam se da možemo reći da smo u tome uspjeli. Naš graditelj /umjetnik Mario postao je glavni “krivac” za današnji izgled kuće, od same gradnje do tlocrtnog rasporeda, unutarnjeg uređenja i namještaja, ali naravno uz zajedničku i intenzivnu suradnju došli smo do redizajna prvotnog projekta koji se nije uklapao u ovu priču. Također smo angažirali i stručnjaka za Vastu uređenje, a riječ je o drevnom indijskom nauku uređenja kuća koje uči kako uskladiti prostor s prirodom te tako ukućanima podariti mir i blagostanje. Taj mir najčešće danas primijetim kada dođu djeca kod nas u goste i više ne požele izaći iz nje, a njihov izraz čuđenja i sreće mi je još draži…

Sama građa za kolibu nabavljena je u Sloveniji gdje se svaki trupac osobno birao u Alpama i dogovarao kako će se rušiti. Radi se o drvu smreka kojih je obrađeno oko 100 kubičnih metara, i svaki trupac je ručno guljen i brušen, a pojedini su komadi bili teži od 1000 kilograma. Kuća se prvo sastavljala u pogonu tvrtke u Molvama, a nakon toga je usred zime slijedio izazovni transport do Hlevci, i to sa dva šlepera a sve je podsjećalo na one scene iz emisije “Kraljevi drva” koje doslovno znam napamet… 

Sav namještaj je ručni rad našeg majstora kolibe  i rađen je većinom po mojim željama i idejama koje sam nalazila istraživajući uređenja takvih koliba i chaleta. Savjete sam tražila i dobila od prijateljice, koja se godinama bavi najmom kuća za odmor i ima poseban ukus za umjetnost i detalje. Tako smo  počeli nabavljati razne starine s buvljaka i sajmišta i još dok je koliba bila u trupcima i u šumi, materijale za zavjese u inozemstvu…i ono što je kupljeno, nabavljeno je s velikom pažnjom i puno promišljanja kako bi se uklopilo u ovu šumsku priču i upravo zbog toga, može se reći da kuća ima dušu jer smo neke stvari ponovno vratili u život. Kao što su stari lusteri u kuhinji i iznad blagovaonskog stola, škrinja u kojoj se ponovno čuva posteljina, kutni ormar… Koliba je puna detalja i motiva o kojima se može puno pričati, kao što su škure s motivima srca, izrezbareni jeleni na ulaznim vratima, medo iznad ulaza kojeg sam naručila suprugu kao iznenađenje… Na terasi za objedovanje ljeti dok su ugodne temperature, pak, pravo je umjetničko djelo – klupica s izrezbarenim jelenom. Ostale detalje koji su dio kolibe izradile su i isto moje prijateljice – kreativne slobodne umjetnice i drugi umjetnici ručnih radova koje nađem putem Facebooka a za koje mi se čini da bi mogli biti dio kraljičine priče.. Neke stvari dobili smo na poklon i od prijatelja, koji su nam također bili pomoć u završnim fazama gradnje kolibe.

Kuća je sa podzidom, napravljenim od lokalnog kamena i uzdignuta je od tla zbog vremenskih (ne)prilika, površine je 110 kvadrata (unutarnje površine 80m2)i razvedenog je krova koji natkriva tri terase: prvu čini ulazni dio, druga je istočne orijentacije i služi za objedovanje a pokraj je možemo reći ljetna kuhinja s vanjskim roštiljem Ofyr i kada je lijepo vrijeme uopće ne kuhamo u kolibi već svu hranu pripremamo i radimo u prirodi na roštilju,  a treća terasa ima hidromasažni bazen koji je smješten na osunčan jugozapad. 

Prizemlje kuće sastoji se od boravka s kaminom na drva koji je dopremljen iz Francuske, kuhinjom u kojoj je iznad sudopera u stari okvir stavljeno nekoliko ukrasnih heksagonalnih keramičkih pločica, blagovaonica i kupaonica s tuš-kabinom i perilicom rublja, a na katu su dvije spavaće sobe i kupaonica sa samostojećom kadom.  Stepenice za kat su izrađene od 100god starog hrasta kao i  radna ploča kuhinje i šanka, zatim stola i kutne garniture, pa sve do kreveta i kupaonskog namještaja. U prizemlju je bilo neminovno da ćemo imati šank ispod kojeg se nalazi vinski frižider s obzirom da sam već 20tak godina u vinskom biznisu i prodaji vina. Poseban dojam dnevnog boravka daje jelen iznad kamina koji je  izrađen od recikliranih drvenih ostataka, a na katu je  metalna 3 metarska ograda sa urezanim šumskim motivima.  Dugo sam promišljala kako i tko će tu ogradu izraditi i napraviti ili čak  kako je uvesti iz Amerike, ali  sam na koncu  dala bratu web dizajneru zadatak da je dizajnira i nacrta po mojim željama. Tako na njoj ima skoro svih šumskih goranskih divljih životinja,  a izradila ju je jedna riječka tvrtka.

Sauna je odvojeni objekt izgrađen po istim principima, prirodnim ručno obrađenim trupcima i sa velikim pogledom u sumu i pod stalnim je nadzorom dvometarskog goranskog medvjeda, urezbarenog u trupac.

I za kraj, okućnica je ostvarena u suradnji s krajobraznom arhitekticom Davorkom Mališa. S kojom smo osmislili spremište za bicikle, fontanu, hotel za kukce, zonu za jogu, viseće ležaljke, i livadu s fire pitom, mrežom za badminton ili odbojku odakle vodi mala pješačka staza do potočića…

Kako ste se osjećali kada ste saznali da ste osvojili Sunflower Award? Što ova nagrada znači za vas? 

Iznenađeno, vrlo sretno i zahvalno jer nakon 4 godišnjeg uloženog rada, truda, ljubavi i entuzijazma otkad se bavimo iznajmljivanjem a koji je uložen u promociji Kraljice Šume i Gorskog kotara kao ruralne regije ili kako ga zovemo Zeleno srce Hrvatske pokazalo se da se taj trud isplati.

Gorski kotar je predivan u svako doba godine – kakav je interes gostiju kroz godišnja doba? Postoji li sezona koja je posebno popularna? 

Gorski kotar je poseban u svako doba, tako i svako godišnje doba ima svoje posebne i specifične ljepote. No, interes turista je različiti. Tako ljeti najčešće u srpnju i kolovozu dominiraju  stranci, ali imamo iznimke i u ostalim mjesecima. Dok je najveći interes domaćih gostiju naravno zimi kad imamo snijega, ali oni su naši gosti tokom cijele godine.

Koji su najčešći motivi zbog kojih vas gosti biraju? Mir i bijeg od gradske vreve, aktivni turizam, wellness…? 

Različiti je interes, ali naravno da je najčešći motiv odmor, bijeg od užurbanog života, uživanje u sauni i hidromasažnom bazenu, te boravak u prirodi i šetnja u okolici. Dok određeni mali dio dođe naravno i zbog aktivnog odmora (planinarenje, biciklizam..)

Spomenuli ste da imate goste iz inozemstva. Što ih najviše oduševljava kod boravka u vašoj kući?

Najčešće ih odmah oduševi izgled kuće, a kad uđu u nju ostanu bez riječi i komentiraju da je ljepše uživo nego na slikama.  Neki se oduševe uređenjem interijera, neki kaminom i vatrom u kaminu, neki vanjskim roštiljem, neki čistoćom kolibe, neki količinom ekoloških sredstva koje imamo na raspolaganju u kolibi. Pozitivne recenzije Vam o tome mogu potvrditi (Google).

Naravno, Kraljica Šume je i napravljena da pokaže svu ljepotu goranskog dijela Hrvatske strancima, pa tako imamo goste najčešće iz Njemačke, Italije, Slovenije a ove godine nam dolaze i iz Belgije, a imali smo i Arape iz Dubaia. No, u koroni su Hrvati otkrili Gorski kotar i Kraljicu Šume.

Kako vidite budućnost turizma u Gorskom kotaru? Ima li prostora za dodatni razvoj?

Budućnost Gorskog kotara je definitivno zagarantirana s obzirom na klimatske promjene i velike vrućine ljeti. Uvijek im prostora za dodatni razvoj, koji je i potreban da bi ruralni turizam opstao. Nisu uvijek dovoljni kako znamo samo mir i tišina, danas gostu moramo ponuditi puno više od toga a na njemu je hoće li te dodatne usluge konzumirati ili ne.

Planirate li neke nove sadržaje ili projekte vezane uz Kraljicu šume?

U planu je nadstrešnica za vozila, puniona za električna vozila i možda bazen.

WOW! Svaka čast. Definitivno je nagrada otišla u prave ruke. Veselimo se vašim daljnjim projektima. Za sve informacije, posjetite web stranicu Divjake Log Home. 

Fotografije: Divjake Log House

KATEGORIJE:

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

PODIJELI

objave
povezane

Imamo popis najsrdačnijih mjesta u Hrvatskoj!

U okviru Booking.com-ovih Traveller Review Awards nagrada, koje prepoznaju...

Slavimo žene: atrakcije diljem svijeta koje inspiriraju i osnažuju

Bilo da se odaje počast ženama koje su kročile...

Istražili smo Brežice – uz povoljan shopping ovaj gradić ima puno toga za pokazati!

Jedan od najpopularnijih Slovenskih gradova nedaleko Zagreba su Brežice....