Zvijezda ove destinacije, ali i mjesto na kojem je odlično ‘spustiti kofere’ su Bioterme otvorene u današnjem obliku 2004 godine. Smještene su u prekrasnu prirodnu kulisu nekadašnjeg Krajinskog parka, u kojima je termomineralna voda iz dva bunara s dubinom od 2.273 m i 1.537 m. Voda je čista, miješana, visokokvalitetna, hipertermalna, topla i bogata natrijem, kalijem i hidrogenkarbonatom. Na izvoru ima između 42 i 51 stupnja pa se upravo termalnom vodom objekti zagrijavaju. Osim toga Bioterme crpe energiju iz zagađujućih izvora, proizvodeći vlastitu električnu energiju iz solarnih sustava, a u potpunoj harmoniji s prirodom nude smještaj u hotelu cijele godine te odličan kompleks kuća (22) i glamping šatora (11) koje su posebno zanimljive u toplijem dijelu godine za manje i veće obitelji. Kad ste u Biotermama, termomineralna voda poziva na kupanje u otvorenom i zatvorenom kompleksu bazena, a volite li dodir prirode i dok plivate, na ovom mjestu zaronite u prirodni biološki bazen koji se nalazi u sklopu Glamping naselja. Ovaj je bazen poseban po tome što se voda filtrira biljkama umjesto kemikalijama.
Bioterme u Prlekiji, kako se naziva ovaj dio Slovenije svakako je dobro kombinirati s nizom aktivnosti koje kraj nudi. Centar Ljutomera zanimljiv je za istraživanje svim ljubiteljima povijesti i kulture, u strogom centru nalazi se i vinska kušaonica gdje možete lijepom danu nazdraviti čašom vina lokalnog vinogorja, a kad ogladnite krenite u restoran Stari Hrast. Restoran je dobio ime po stoljetnom hrastu koji raste na ovom mjestu, a u njegovom hladu krošnje nalazi se restoran na kojem se poslužuje domaća hrana.
Gradske ulice dovesti će vas i do prekrasnog zelenog parka s prozorom u zeleni Ljutomer s kojeg puca pogled na štale u kojima živi autohtona pasmina konja – Ljutomerski kasač. Uzgoj ovog konja (koji je blistav, poslušan i posebno elegantan) datira od 15. stoljeća, a popularnost od 19. stoljeća kad se od poljoprivrednog konja pretvorio u zvijezdu kasačkih utrka 1874.godine. Ovom prekrasnom konju, ali i trkama posvećen je i muzej kroz kojeg prođite u društvu vodiča, a svakog ljeta se na ovom mjestu održavaju Kasačke utrke koje privlače brojne turiste iz cijelog svijeta. Kad smo kod ljeta i turista, Ljutomer posjećuju brojni turisti koji možda i ne znaju izgovoriti naziv grada, ali znaju da je po mnogočemu poseban. Ljutomer je godinama domaćin i prestižnog, svjetskog filmskog festivala Grossmann kojeg je 2017. posjetio i legendarni glumac Christopher Lee.
Nakon što istražite Ljutomer, Bioterme kombinirajte s mini izletima okolicom. U radijusu od maksimalno 15 kilometara možete mnogo toga doživjeti. Posjetite lončariju Žuman i s majstorom Sašom zavrtite lončarsko kolo i pokušajte svladati umijeće izrade glinenih posuda. Ručno rađene posude možete kupiti i kao suvenir ponijeti kući. Zdravi suvenir vas čeka u jedinstvenom pčelarskom muzeju Tigeli smještenom u selu u Krapju. Središnji dio muzeja nalazi se najstariji pčelinjak u Sloveniji rađen po sistemu “Naiser”, a ljubazni domaćini Dragica i Jože Tigeli upoznati će vas sa zanimljivim svijetom pčela. Imate li vremena, pijuckajući sok od cvjetnog meda moći ćete izraditi i svijeću od pčelinjeg voska.
Posebno će vas nasmijati priča o životu njegove tete Marije (zvane Mici) u čijoj se zbirci može pronaći puno toga – od lijepe odjeće do korisnih predmeta koji su se koristili početkom 20. stoljeća. Na kraju razgleda (za kojeg je potrebno izdvojiti dva sata) okrijepit ćete se na Prleški način – komadom kruha s nareskom i čašom jedinstvenog likera Zoltanova krv. Svi spomenuti muzeji su otvoreni svaki dan, a kako bi doživljaj bio potpun najavite se domaćinima.
Kako smo spomenuli divlja i aktivna rijeka Mura određuje na svoj način ovaj kraj. Stanovnici Prlekije je vole i poštuju, a jedan od njih Jožef Pozderec spaja svojom skelom Tinekov brod dva sela – Mota i Gornja Bistrica. Dok prelazite s jedne obale na drugu domaćini će vam ispričati zanimljive priče o životu Prleka i Prekmuraca uz samu rijeku. Tinekov brod jedan je od posljednjih pristaništa na rijeci Muri i jedini je privatni most preko ove rijeke. Kad pređete na izletište tu vas može dočekati tostirani kruh s namazom od češnjaka, palenta, riba s kuhanim krumpirom i preljevom od ulja te ostala jela.
S ravničarskog dijela Ljutomera i njegove prekrasne okolice put vodi između Jeruzalemskih vinskih gorja. Zastanite u pitoresknom Jeruzalemu u ćete se moći opustiti uz pogled na prekrasne vinograde, vidjeti poznatu crkvu Majke Božje Žalosne iz 17 stoljeća s pet oltara, orguljama starim sto godina i zvonom dobrih želja. U blizini crkve nalazi se Vinoteka Jeruzalem sa svim vinskim etiketama ovog kraja, upoznati mnoge priče o ovom rajskom mjestu i povezanosti slovenskog i palestinskog Jeruzalema.