Suzana Matušan Avgustini, učiteljica glazbene kulture i voditeljica dječjih zborova, posvetila je svoj život podučavanju i ljubavi prema glazbi. Kao učiteljica u Osnovnoj školi Eugen Kumičić u Rijeci te voditeljica zborova pri Kreativno-edukativnom centru Glazbeni vrtuljak, Suzana je svojim inovativnim pristupom nastavi i predanošću glazbenom stvaralaštvu osvojila nagradu za najuspješniju odgojno-obrazovnu djelatnicu u Primorsko-goranskoj županiji.
U ovom intervjuu, Suzana govori o svom radu, motivaciji, te izazovima i vrijednostima koje prenosi svojim učenicima.
Draga Suzana, ukratko nam se predstavite!
Moje ime je Suzana Matušan Avgustini. Učiteljica sam glazbene kulture u Osnovnoj školi Eugen Kumičić u Rijeci i voditeljica dječjih zborova Tratinčice i Torretta pri Kreativno-edukativnom centru Glazbeni vrtuljak.
Čestitke na nagradi za najuspješniju odgojno-obrazovnu djelatnicu u PGŽ! Što vam znači ovo priznanje i kako ste se osjećali kada ste ga primili?
Hvala na čestitci! Za mene je ovo zaista vrijedna nagrada s obzirom na to da se radi o nagradi za najuspješnijeg odgojno obrazovnog djelatnika. Od kad znam za sebe živim s glazbom i u glazbi te sam oduvijek htjela biti učiteljica glazbe, a ovo priznanje govori mi da sam na dobrom putu i da taj posao koji volim i živim, odrađujem dobro i uspješno.
Možete li nam reći nešto o svom pristupu podučavanju glazbene kulture? Koje metode koristite kako biste motivirali učenike?
Nastavu, vođenje zbora i glazbene radionice nastojim svakim danom oplemeniti i dati nešto drugačije koristim se svim svojim znanjima i iskustvima koje sam stekla u osobnim glazbenim angažmanima i raznim glazbenim izričajima. U mlađim razredima pri učenju novih pjesama često koristim Orffov instrumentarij, egg shaker-e ili drvene štapiće (claves). Glazbala se djeci jako sviđaju i na taj način lakše i brže uče pjesme. U izvannastavnim aktivnostima mislim da je vrlo bitno dati priliku djeci da se izraze i osim planiranog uvijek nastojim odabrati aktivnost koju oni predlože.
Veliku pozornost pridajem dječjem glazbenom stvaralaštvu i autorskom radu te sudjelujem u održavanju radionica u suradnji s ostalim predmetima poput Likovne kulture i Hrvatskoga jezika i na taj način organiziramo priredbe, pa čak i mjuzikl.
Smatrate li da se uloga učitelja promijenila u posljednjih nekoliko godina, posebno s obzirom na digitalizaciju i nove tehnologije?
Moje osobno mišljenje je da se uloga učitelja nikada neće promijeniti! A što se tiče novih tehnologija u nastavi glazbene kulture, one meni osobno mnogo pomažu.
Svakodnevno se koristim multimedijom jer na taj način jednim klikom mogu putovati kroz vrijeme i prostor.
Postoji mnogo sadržaja i bitnih zapisa, a osim što možemo slušati pjesme, možemo vidjeti izvođače, vizualizirati i prepoznavati glazbala te putovati glazbom po svijetu.
Koje su, po vašem mišljenju, ključne vrijednosti koje učitelji trebaju prenijeti učenicima danas?
Na prvom mjestu mislim da je jako važno izgraditi samopouzdanje kod djece. U mom slučaju prijavama na natjecanja ili raznim priredbama i gostovanjima djeca uče nastupati na pozornici i oslobađaju se straha od javnog nastupa. Također, prije samog nastupa, vrlo je važan timski rad kao i disciplina. Sva djeca u skupini moraju raditi na zajedničkom cilju – izvedbi. U tom smislu moraju surađivati, biti tolerantni, suosjećajni i ustrajni. U konačnici, čestim nastupima, putovanjima dobivaju priliku međusobno se družiti te na taj način grade čvrsta prijateljstva. Mislim da su stjecanje ranih navika i odgovornost također vrijednosti koje kao učitelji trebamo njegovati.