Marija Puović, mlada ilustratorica iz Zagreba, svoju ljubav prema umjetnosti razvijala je kroz karijeru konzervatorice-restauratorice, ali i kroz svoju osobnu strast prema slikarstvu.
Iako njezina profesionalna strana uključuje zaštitu kulturne baštine, u slobodno vrijeme Marija se posvećuje akvarelu i kombiniranim tehnikama, stvarajući jedinstvena djela.
U ovom razgovoru otkriva kako balansira između dviju različitih umjetnosti i što je inspirira u njenom kreativnom izražavanju.
Za početak, predstavite nam se!
Pa evo, po profesiji sam konzervator-restaurator u području zidnog slikarstva. Kako me slikarstvo vuče odmalena, htjela sam da moja struka bude na neki način s time povezana jer ne bih mogla podnijeti da se bavim nečime van kulturno-humanističkog i umjetničkog usmjerenja. Slobodno vrijeme koristim za slikanje, a zadnjih par godina to je akvarelni medij.
Čime se točno bavite?
Moja struka je vezana za zaštitu nepokretne kulturne baštine, konkretno, zidnih slika. Najčešće obnavljam zidne slike u crkvama, no ponešto i u javnim zgradama. Kako je moj posao vezan uz zaštitu, to ne uključuje samo obnavljanje vizualne cjeline već i sve pripremne radove- od žbukanja do ”štemanja” kako bi se kolokvijalno reklo. Uklanjam sve ”nezdravo” kako bih mogla adekvatno obnoviti zidnu sliku.
Osim posla restauriranja, radiš i divne ilustracije! Gdje pronalaziš inspiraciju za svoje ilustracije?
Najčešće je to produkt sanjarenja, ne bavim se previše egzaktnošću u svojim akvarelima, ne proučavam perspektivu, ne radim kompleksnu figuraciju. Moji akvareli su odraz nekog unutarnjeg stanja u kombinaciji s promatranjem prirode. Volim eksperimentirati i s različitim uzorcima, tehnikama.
Kao školovana konzervatorica-restauratorica, kako tvoje obrazovanje u tom području utječe na tvoj pristup ilustraciji?
Rekla bih da je moja profesija strogo odvojena od ilustracije. Nakon kompleksne figuracije i dekorativnih motiva, najčešće trebam nešto što mi daje slobodu i gdje mogu stvarati onako kako ja hoću.
Imala si četiri samostalne izložbe dosad. Možeš li nam ispričati koja ti je najviše ostala u sjećanju i kako je oblikovala tvoj umjetnički put?
Prva samostalna izložba u gradu u kojem sam odrasla, u Trogiru. Mediteran je uvelike prisutan u mojim akvarelima, a i dio je mog identiteta, mog narječja. Nakon te izložbe odlučila sam nastaviti slikati i biti ustrajna u tome da stvaram, bez obzira što ne živim od toga.
Zašto si se odlučila fokusirati na tradicionalne tehnike poput akvarela i kombinirane tehnike u vremenu kad dominira digitalna ilustracija?
Nikad nisam bila veliki fan tehnologije mada ju, naravno, koristim. I svjesna sam njenih benefita. Naprosto, stvaranje s alatima koji nisu fizički opipljivi meni jednostavno nije isto. Shvaćam da to može biti efikasnije, da je veći dijapazon mogućnosti, ali jednostavno ne volim stvarati digitalno.
Kako izgleda tvoj kreativni proces, od početne ideje do konačnog djela?
Vrlo je spontan. Doduše, nekad tražim reference preko interneta za nešto što ne mogu stvoriti iz glave. Rijetko radim skice, pokušavam sve raditi prima vista i vidjeti kamo će me to odvesti.
Koji te umjetnici ili ilustratori inspiriraju i na koji način utječu na tvoj stil?
Volim jako ilustratore iz slavenskih zemalja, zbog etno motiva, bogate folkloristike…Volim npr. uzbečku autoricu Dinaru Mirtalipovu, Ruskinju Dariju Guškinu, Ukrajinku Oksanu Bulu… Ima ih još, ali ilustracija s tih područja je tako bajkovita i duboka!
Što sve točno izrađuješ, u kojim dimenzijama, primaš li neke želje…
Radim ilustracije manjih i većih formata (do A3). Sve su unikat, dakle, nijedna nije ista. Volim dosta pejzaže koje kombiniram u kolažu, more, šumu, životinje. Rijetko radim narudžbe, tada ne mogu biti potpuno svoja.
Imaš li neko omiljeno djelo koje si stvorila i što ga čini posebnim za tebe?
Imam dvije ilustracije koje sam napravila prije par godina. Njih stalno prikazujem na izložbama i baš sam nekako ponosna jer su jako estetski ugodne, a rađene su kombinacijom akvarela, rapidografa i kolaža.
Gdje možemo pronaći vaše ilustracije?
Direktno od mene, dakle, putem Instagrama te u galeriji Liliput u Zadru, galeriji ArtCell u Grožnjanu, galeriji 2B u Rovinju.
Draga Marija hvala na razgovoru! Pratimo i dalje vaš rad i kreativne i zanimljive ilustracije.
Fotografije: Marija Puović