Travel preporuka by Martina Jakšić: ”Guinness pivo je odlično, a Irci su jako opušten narod”
T

Kako nam je proljeće stiglo, debele majice i jakne smo već pospremili – sve vikende i slobodne dane provodimo na putovanjima. Proljeće je savršeno za neka kraća putovanja – autom ili avionom. Odmorit ćemo do zime do nekih egzotičnih i tropskih preporuka pa vam ovog puta donosimo jedan kratki trip do Dublina. Što posjetiti, što očekivati, i sve detalje glavnog grada Irske, otkrila nam je Martina Jakšić koju smo na Stilueti već ugostili (članak pročitajte na linku).

Martina, dobro nam došla na Stiluetu. Prepustit ćemo ti da se sama predstaviš!

Moje ime je Martina, suprug i ja se na Grobniku bavimo ugostiteljstvom i adrenalinskim turizmom (iznajmljivanjem quadova i organizacija izleta) i roditelji smo dva malena dječaka. Jako puno radimo, ali smo odlučili u jednakoj mjeri uživati i putovati, pa smo kupili veliku ploču za suvenir magnetiće i lagano krećemo sa njihovim skupljanjem.

Ti i tvoj suprug ste nedavno bilo u Dublinu. Kako je pala odluka baš na taj grad? 

Tako je, bili smo u Dublinu. Dublin nije bio na našoj, ali je bio na wish listi ekipe s kojom sam prošle godine bila u Stockholmu. Oni su me pitali da li bi išla, suprug je odlučio da će mi pokloniti avionsku kartu za rođendan i na kraju smo se uputili zajedno. Putovanje je sve skupa trajalo 4 dana i da ne bi bilo zablude, odmah da napomenem da nije bilo nimalo jeftino. Avionske karte za druge europske gradove mogu se naći za puno jeftinije.

Krenuvši od onog osnovnog što svima treba kada dođu u drugi grad, a to je smještaj, svakako bi preporučila Staycity Aparthotel. Nalazi se u centru Dublina, u blizini svih sadržaja, cijena je prihvatljiva, a kvaliteta odlična. Kada smo stigli i smjestili se, otišli smo u kratki samostalni obilazak grada i popiti naš prvi, ali svakako ne i posljednji Guinness u The Hacienda Baru koji je ujedno i moja prva preporuka, a nalazi se nekoliko metara od smještaja..

E sad, ako se ikad pronađemo u Dublinu ili ako nam je travel listi. Što posjetiti? 

Ako već idete u Dublin, morate znati da je Guinness pivo broj jedan u Irskoj i ako možda niste ljubitelji piva morate ga svakako barem probati. Mene je oduševilo. Da se vratimo na The Hacienda bar. Kada dođete ispred, gotovo sigurno ćete pomisliti da  je zatvoren i da ćete htjeti otići, jer tako zaista i izgleda, ali tajna je u tome da morate pozvoniti na ulazu, a vlasnik, po imenu Shay, koji vas gleda preko kamere će odlučiti da li će vas pustiti unutra ili ne. Mi smo ušli pa vam iz prve ruke mogu reći da je bar prefora i svakako vrijedan kucanja na vrata i čekanja.

Unutra je sve old fashioned, krenuvši od namještaja pa do mirisa. Mi smo Shaya čak i pitali za zajedničku fotku, ostalo vam neću otkrivati. Pubovi su još nešto po čemu je Dublin poznat, ima ih na svakom koraku, vjerujem da nećete pogriješiti ako uđete u bilo koji, svi imaju ono nešto. Sigurno ćete naići na preporuke za The temple bar koji glasi kao najpoznatiji dublinski pub, ali nama je naš vodič rekao da je taj najveća turistička zamka tako da smo mi samo okinuli fotkicu ispred. Ali svakako odite u THE OLD STOREHOUSE BAR i THE COBBLESTONE PUB. Pubovi gotovo svaku večer imaju tradicionalnu irsku muziku uživo pa probajte da to ne propustite. Mi jesmo. Umor nas je svladao.

Moja preporuka je da si unaprijed bookirate besplatnu turu gradom sa vodičem na koju smo mi otišli drugi dan. Zapravo i nije besplatna jer na kraju trosatnog razgledavanja vodiču ostavljate iznos novaca koji smatrate da je prikladan za obavljen posao. Molim vas, nemojte ispod 10 eura. Takvo razgledavanje je odlično jer će se vodič potruditi da vas upozna sa svim gradskim znamenitostima umjesto da sami lutate sa kartom u rukama. Neke od većih znamenitosti koje smo otišli vidjeti jesu Katedrala Svetog Patrika i Christ Church Cathedral  koja je poznata po tome što je nekoć u njenom podrumu bio bordel pod nazivom The hell. Irci su zanimljiv narod i veliki katolici.

Christ Church chatedral
Crkva Sv.Patrika

Na razgledavanja tog tipa osjetit ćete i pravu opuštenu vibru irskog naroda kao i njihov fantastičan humor sa povećom dozom sarkazma. Naš se vodič Keith svakako pobrinuo za to, čak nam je i zapjevao. Irci su, ako niste znali, dvojezičan narod tako da se Keith potrudio naučiti nas i koju riječ irskog, koji je pored engleskog drugi službeni jezik Irske. Pred kraj razgledavanja smo otišli na pivo (Guinness ofc.) u ranije spomenuti The Old Storehouse pub gdje nam je Keith osobno točio piće. Na rastanku nas je pozdravio na način da nam je svima rekao ”Goodbye forever, we will never have to see each other again’‘. Istina izrečena na veoma humorističan način, toliko o njihovom humoru.

Ljudi u Irskoj su toliko opušteni da je to teško i za opisati, muž i ja smo komentirali kako su tamo skroz neopterećeni izgledom i odjećom. Odjeća je tamo čisto zbog svoje funkcije, nimalo zbog mode i trendova. Kada dođeš na riječko Korzo odmah ti je jasno koliko Riječani drže do svog izgleda, šeće se trend za trendom dok toga u Irskoj uopće nema.

Treći dan smo otišli autobusom na zapadni dio Irske posjetiti Cliffs of Moher, također preporučam da si unaprijed uplatite taj izlet. Vožnja autobusom traje i traje i taj dan ćete morati izdvojiti isključivo za to, ali to je nešto što ne smijete propustiti jer su prirodne ljepote koje ćete tamo vidjeti zaista neopisive. Posebice ako vas posluži vrijeme kao što je nas. Dok se Rijeka kupala u kiši i tuči mi smo sva 4 dana uživali u suncu.

U sklopu tog izleta posjetili smo i gradić po imenu Galway, možda vam je poznat po pjesmi od Eda Sheerana Galway girl, gdje smo pojeli ručak i popili njihovo pivo interesantnog imena  Galway hooker. Već ste mogli shvatiti da ćete u Irskoj popiti jako puno piva!

Ono što smo još posjetili i što bi i vama svakako preporučila je Guiness Storehouse Tour (tvornica piva), gdje smo btw pojeli jedan od boljih ručkova. Također kupite karte unaprijed. A ukoliko ste ljubitelji whiskeya, svakako odite u Jamesonovu destileriju , karte možete kupiti samo na licu mjesta. Suprug i ja se bavimo ugostiteljstvom tako da su nam Guinnes i Jameson bili nezaobilazan dio posjeta Irskoj. Iz tog smo razloga nažalost propustili posjet Trinity Collegeu, ipak smo tamo bili samo 4 dana, ali ukoliko stignete i ljubitelji ste knjiga svakako odite u razgledavanje njihove predivne i ogromne knjižnice.

Nakon atrakcija. Red je na gastro ponudu! Što jesti, a što piti?

E sada, što jesti i piti dok boravite u Dublinu. Krenuvši od toga da sam ja veliki kavopija, moram vas razočarati činjenicom da tamo nisam uspjela popiti dobru kavu. Ukoliko naručite macchiato, dobiti ćete ono što u Hrvatskoj mi zovemo mali macchiato, a ukoliko naručite cappuccino dobiti ćete nešto poput ekstra velike bijele kave. Nema one zlatne sredine kao što je naš hrvatski veliki macchiato. Mlijeko koje koriste je puno kiselije od našeg tako da je meni i sam okus bio nezadovoljavajući.

Što se tiče doručka, svi preporučaju da se u nekom pubu isproba irski tradicionalni doručak koji uključuje jaja, slaninu, kobasice i grah, ali mi smo to preskočili i doručkovali u njihovim Coffee & bakery shopovim. Ipak preferiramo malo laganiju hranu za početak dana.

Mjesto gdje pod obavezno morate otići na večeru i koje morate rezervirati unaprijed zbog velike gužve je The Church restoran. To je prava crkva pretvorena u restoran,  u njoj se svojedobno oženio Arthur Guinness. Mi smo jeli bugere i malo je reći da su odlični. Ukoliko uspijete dobiti stol, za desert nemojte propustiti naručiti cheesecake.

Na najbolji cheesecake nas je Keith poslao u slastičarnu Queen of Tarsts, ali mogu reći da mi je ovaj u Crkvi bio puno bolji.

Tradicionalni Irski ručak smo isprobali u Gallaghers Boxty Houseu.

Boxty su Irske tradicionalne palačinke od krumpira. Inače, većina pubova nudi hranu tako da nećete ostati gladni!

Hvala na jako bitnim preporukama i tvom doživljaju. A sad kada su se dojmovi slegnuli, planirate li iduće putovanje?

London i Pariz su gradovi koje želimo posjetiti. Zapravo, ne mogu vjerovati da još nismo bili tamo, tako da to moramo ubrzo ispraviti. Ali iduća destinacija nam je 10-todnevno egzotično putovanje u toplije krajeve. 

Odlično! Preporučujemo ti da baciš oko na našu rubriku jer jako volimo donositi Travel preporuke upravo s egzotičnih destinacije, gdje ćeš pronaći puno korisnih savjeta i smjernica!

Prethodni tekst – Travel preporuka by Ana Šimundić: Maroko je čaroban!

KONCEPT MAŽARspot_img

novosti

povezani članci