“Istra je čarobna za puno djelatnosti”, poduzetnica Selma Smajić, Ures vrtni centar
"

Svi smo već upoznati s činjenicom koliko je priroda bitna, ali i svi njezini plodovi, te koliko boravak u njezinom okruženju pozitivno utječe na ljude. Zamislite samo kada ljubav prema biljkama postane vaš posao, danas u našoj rubrici Lice poduzetnice donosimo jednu predivnu priču.

Razgovarali smo sa Selmom Smajić, vlasnicom Ures vrtnog centra. Da ne dužimo previše, neka se Selma sama predstavi:

Majka dvoje djece, baka predivne unučice, poduzetnica, zaljubljenica u prirodu i život. Sretna sam što  sam uspjela na vrijeme osvijestiti svoju ljubav i životnu preokupaciju pretvoriti  u profesionalni put. Zemlja i biljke me neprestano nadahnjuju i nakon dugogodišnjeg bavljenja cvjećarstvom i hortikulturom, ovaj posao mi nikada nije dosadio.

Posebno je zadovoljstvo  kada radite ono što živite i živite ono što radite ono što radite!

Vlasnica i direktorica ste ste poduzeća Ures sa sjedištem u Umagu, unutar kojeg djeluju 2 vrtna centra, u Umagu i Poreču te cvjetni studio Flores u centru Umaga. Otkud ideja za takvom poduzetničkom pričom?

Ures se bavi cvjećarstvom i hortikulturom, uzgojem i distribucijom svih vrsta biljaka te uređenjem vrtova i ozelenjivanjem interijera. Iako sam diplomirala na grafičkom fakultetu, svoj „poslovni svemir“ sam pronašla u drugom zanimanju zahvaljujući velikoj ljubavi prema biljkama. Presudno je bilo i poznanstvo s jednim uzgajivačem bilja iz Nizozemske, 1993. godine. Mislim da sam na vrijeme shvatila da je za uspjeh potrebna kombinacija hrabrosti, odvažnosti, vizije, vjere i ustrajnosti! Moj posao je moja velika ljubav i kada ta emocija vibrira, lako je prenositi na djelatnike, kupce i klijente.

Ponosim se i Uresovim nasadom Damašćanskih ruža (starinskih i mirisnih) iz kojeg je iznikao brand Touch of Roses te mnogim ženama omiljeni Rose face tonic, odličan za hidrataciju kože i osvježenje. Također, proizvodimo i 6 sorti ovih rijetkih ruža pa nam se ljubitelji mirisnih ruža mogu javiti.

Tijekom zadnje 2 godine započeli smo s proizvodnjom ekološkog češnjaka i povrća. Sve se, dakle, vrti oko biljaka, ukrasnih ili korisnih.

Vidi se da ste zaljubljenik u prirodu, njezine povode, zelenilo i šarenilo koje nam ona daruje. Kada se rodila ljubav? Kada ste znali da je to to?

Kada sam započela, još u studentskim danima, iz čiste znatiželje, proizvoditi sezonsko bilje u jednom plasteniku, nisam slutila kuda će me to odvesti… Danas je tvrtka Ures ”izrasla” u jednu dobro tržišno pozicioniranu tvrtku u Hrvatskoj, na području cvjećarstva i hortikulture. Slijedeće godine 2023. godine, točno na moj rođendan Ures slavi veliki jubilej – 30 godina postojanja i uspješnog djelovanja. Neizmjerno sam ponosna i zahvalna svim djelatnicima, kupcima i klijentima bez kojih ne bi bilo zadovoljstva, poslovne sreće, zelenila i cvatnje!

Kako priroda utječe na nas? Koliko je bitno provoditi vrijeme u prirodi i zapravo se okružiti cvijećem, vrtom..

Ciceron je rekao: „Ako pratimo prirodu kao vođu – nikada nećemo zalutati“. I apsolutno se slažem s tim! Važno je ostati svjestan da smo nastali iz prirode, da smo dio nje i da je nužno da živimo u sinergiji s njom! Nikako nije dobro živjeti na način da se uzdižemo, da je zanemarujemo i uništavamo!

Boravak u prirodi ili u vrtu opušta, izvlači negativne naboje iz nas, hrani nas ogromnim dozama kisika, ushićuje nas svojim promjenama, usrećuje svojim cvjetovima i plodovima!

I da ne zaboravim, rashlađuje nas u ovim sparnim danima.

15 minuta dnevno kontakta sa zemljom i biljkama je dovoljno da nas opusti i harmonizira. Možemo hodati bosi po travnjaku, leći ispod stabla ili dodirivati zemlju  i biljke (sadeći ili čisteći biljke). Toplo preporučam!

Kako je biti poduzetnica u Istri? Jeste li imali podršku okoline na vašem putu? Na koje ste sve izazove naišli?

Istra je čarobna za puno djelatnosti, a u području cvjećarstva i hortikulture, radi odlične klime i atraktivnosti za strance, nudi neograničeno puno mogućnosti.

Istra (a i Primorsko-goranska županija), svojom dobrom pozicioniranošću privlači veliki broj stranaca da kupuju nekretnine i uređuju ih. Uz uređenje nekretnina nužno dolazi i uređenje okoliša. Stranci su ti koji imaju visoke hortikulturne zahtjeve a i naši ljudi u Hrvatskoj sve veću pažnju posvećuju uređenju okoliša. Klijenti za uređenje vrtova nas najčešće pronalaze preko preporuka.

Surađujemo i s mnogo hotelijerskih tvrtki, nekim većim trgovačkim lancima, ozelenjavamo interijere, dostavljamo biljke i aranžmane, gdje god kupci to požele.

Kupci i klijenti su moja/naša stalna podrška. Bez njih se ne bi  mogli mijenjati i razvijati. Njihovo zadovoljstvo nas hrani i potiče na rad, njihove sugestije (a i kritike ponekad) otvaraju nam neke nove puteve. I hvala im na tome!

Izazovi su svakodnevni, a to je bit poduzetničkog života! Važno je osluškivati, promatrati, komunicirati i biti spreman za brze promjene i prilagodbe. I onaj osjećaj kada, unatoč poteškoćama, puni ste dobrih emocija jer ste, zajedno sa svojim timom, uspjeli prevladati još jedan izazov!

Kako je to hobi pretvoriti u posao? Je li ljubav ostala jednaka?

Zanimljivo je da, na početku, nisam znala da će se hobi pretvoriti u posao. Počela sam iz „igre“, zadovoljstva pa se „igra“ malo po malo razvijala, otvarale su se nove mogućnosti, detektirala sam na vrijeme potrebe tržište i smjelo krenula. Ljubav je ogromna, čak se usuđujem reći da je danas ta povezanost s biljkama na jako visokom nivou, zrela i neraskidiva. Niti jedan moj dan (radni ili neradni) ne prođe bez mog neposrednog kontakta s biljkama i prirodom.

Koji je vaš omiljeni cvijet/biljka/stablo?

Radi moje česte odsutnosti iz kuće, uvijek biram  nezahtjevne biljke odnosno one koje mi neće „zamjeriti“ moj izostanak te reagirati sušenjem ili propadanjem.

U kući volim živjeti s Strelitzijom, Crasulama, Peperomijama i orhidejama.

U vazi uvijek imam bijelo rezano cvijeće kao što su Kale, Ljiljani (zbog divnog mirisa), Hortenzije ili Amarilise (u zimskim mjesecima). Volim i grane eukaliptusa koje daju posebno ugodan miris.

Moja omiljena vanjska biljka je Agapanthus ili afrički ljiljan koji me razveseli svojim velikim kuglama bijele i plave boje.

Tips and tricks za biljke?  

Biljke  imaju svoj senzibilitet. Vole da im pričamo, vole dodire, glazbu i red u njegovanju.

Nemojte ih zaboraviti kada idete na put. Zamolite nekoga da se brine o njima, osvježi ih.

Ljeti, u prosjeku, kućno bilje treba zalijevati dva puta tjedno a u zimskim mjesecima jedan puta tjedno ili u 10 dana. Zahtjevi biljaka se mijenjaju prema godišnjim dobima (i temperaturnim razlikama).

Prihranjivanje biljaka potrebno je obavljati u proljetnim i ljetnim mjesecima. Zimi biljke miruju ili spavaju „zimski san“ pa ih treba samo lagano zalijevati.

I dodirujte biljke (vole to one), pa makar na kratko, u prolazu… Bit će to obostrano zadovoljstvo!

Uzvratit će vam  bujnošću, sjajem i zdravljem.

U današnje vrijeme, kada smo svi prezauzeti, svima nedostaje vremena, dobro je znati da nije nužno odreći se biljaka pod izlikom da ih ne stignemo održavati.

Postoje biljke koje ne traže često zalijevanje i njegu  (a predivne su) kao npr:

  • a/ kućne biljke: Zamioculcas, Sanseveria, Peperomia, Epipremnum, Monstera, razne vrste kaktusa i sukulenata
  • b/ vanjske cvatuće biljke: Hibiscus Syriacus, Nerium Oleander, Gravillea, Lavanda, Ružmarin, Smilje, Kadulja..itd

Za kraj, može neki savjet za čitateljice! 

Njegujmo različitosti u sebi i drugima. Nije nužno (a ni poželjno) da budemo svi isti.

Svi mi trebamo pokazati da ljudske i profesionalne kvalitete nisu izumrle, da ih potičemo  i provodimo, svatko ponaosob.  Budimo ljubazni. Učimo jedni od drugih, razmjenjujmo znanja, ideje, otkrivajmo interese i stvarajmo nova iskustva.

I svijet će ostati najljepši botanički vrt za sve nas!

Službenu stranicu Ures vrtnog centra posjetite ovdje.

Foto: Ures/ Selma Smajić

Prethodni članak – “KORAK PO KORAK GRADILA SAM SVOJ SAN”, LJUBICA LONČAREVIĆ

KONCEPT MAŽARspot_img

novosti

povezani članci