Thrifty Traveller je izvor za milijune putnika koji traže najjeftinije letove, lako razumljive vodiče o korištenju bodova i milja te obavezne vijesti o dnevnim putovanjima i vijestima o zrakoplovnim prijevoznicima.
Osnivač direktor Jared Kamrowski pokrenuo je Thrifty Traveller 2015. godine kako bi pokazao drugima kako i oni mogu vidjeti svijet s ograničenim budžetom. Samo dvije kratke godine kasnije, ovo je mjesto učinio svojim punim radnim vremenom, odlučan u namjeri da raste i pomaže većem broju putnika.
Nama je zapeo za oko članak o Hrvatskoj!
4 razloga zašto biste trebali otputovati u Hrvatsku na sljedeće putovanje
Nabrojali su nekoliko razloga zašto u 2024. godini posjetiti upravo Lijepu našu! Najbolje da članak za vas prevedemo na Hrvatski, a u izvornom engleskom možete pročitati na linku.
”Ako planirate putovati Europom 2024., mislim da bi Hrvatska trebala biti na vrhu vašeg popisa.
Moje nedavno desetodnevno putovanje po ovoj slikovitoj zemlji uz Jadransko more otvorilo mi je oči za ono što je ubrzo postalo jedna od mojih omiljenih zemalja na svijetu. Poput obližnje Italije i Grčke, znao sam da će Hrvatska biti prekrasna, puna nevjerojatne hrane i vina i pružiti idilično iskustvo putovanja.
Ono što nisam očekivao od ove ljupke nacije je razlog zašto sada pišem o njoj: Hrvatska je pristupačna, nevjerojatno laka za snalaženje i jedno je od najpovoljnijih iskustava putovanja u inozemstvo koje sam ikada doživjela.
Sveo sam to na četiri razloga zašto bi Hrvatska trebala napredovati na vašoj listi želja za putovanja.
Hrvatska je nevjerojatno slikovita i tako zabavna
Ovo je lakši dio, a dio koji vjerojatno već znate: Hrvatska je zapanjujuće i super zabavno mjesto za putovanje.
Vrijeme provedeno u Dubrovniku, Hvaru, Splitu, Puli, na Plitvičkim jezerima i Zagrebu u Hrvatskoj odvelo me na neke nevjerojatno slikovite vidike koji su izgledali ravno kao iz filma ili TV serije.
Jedan od njih bio je i dubrovački Stari grad. Stoljećima star grad koji je postao popularan zahvaljujući HBO-ovoj seriji Igra prijestolja ipak je puno više od epske lokacije snimanja. To je jedinstveni drevni grad s modernim restoranima, barovima i atrakcijama.
Možete prošetati vrhom zidina (ulaznice već od 35 USD) cijelim putem oko grada za širok pogled na grad isklesan na obronku planine. A zatim se možete odvesti žičarom (ili pješačiti!) do vrha planine Srd za dramatičan zalazak sunca nad gradom i okolnim otocima. Sastavio sam potpuni vodič kroz Dubrovnik prošli mjesec koji može odgovoriti na sva vaša pitanja, ali upozorenje za spojler: svidio mi se.
Uz obalu na otoku Hvaru pronaći ćete više opuštene, obalne atmosfere i još zadivljujućih pogleda.
Grad Hvar, samo trajektom udaljen od Dubrovnika, glavna je luka za jedan od najpoznatijih otoka u zemlji. Poznato je kao mjesto više za zabavu, ali gore na visokim hvarskim brdima također je mirnija atmosfera.
Međutim, jedan od najboljih načina da vidite što otok nudi je brod.
Uz jadransku obalu u sjeverni dio Hrvatske nalazi se Pula, prepuna maslinovog ulja i povijesti. To nije prvi grad koji se pojavljuje u većini hrvatskih turističkih vodiča, ali je mirnija oaza za putnike i dom zadivljujućeg amfiteatra.
Nisu samo hrvatski obalni gradovi ti koji imaju svu zabavu. Unatoč tome što je vrlo mršava zemlja koja uglavnom grli obalu, glavni grad Zagreb je dobra stanica ako letite u glavni grad ili iz njega.
Krunski dragulj zemlje ipak je Nacionalni park Plitvička jezera. Potrebno je malo vožnje do njega, ali vrijedi svake sekunde za volanom vidjeti ovo nevjerojatno mjesto.
Nacionalni park Plitvička jezera i njegovo nevjerojatno plavo more.
OK, još jedan samo zato što volim vodopade…
Moja kamera na iPhoneu radila je prekovremeno na ovom putovanju i možete vidjeti zašto. Čak i najslabiji fotografi bez stila poput vašeg uistinu mogu zajedno s nezaboravnim fotoaparatom vrtjeti gore-dolje po ovoj netaknutoj zemlji.
Također vrijedi napomenuti: Hrvatska je bila besprijekorno čista i dobro održavana gdje god smo išli.
Unatoč vrućini i blizini surovog mora, svaki pedalj svakog grada koji smo posjetili u Hrvatskoj bio je netaknut. Nikada neću zaboraviti sliku radnika koji ručno riba rub kante za smeće u blizini vrata dubrovačkog Starog grada – doista divljenja vrijedna pažnja posvećena detaljima.
Postoji golem osjećaj ponosa koji Hrvati osjećaju prema svojoj prekrasnoj zemlji i učinit će sve da tako i ostane.
Hrvatska je vrlo pristupačna
Hrvatska nije apsolutno najjeftinija zemlja koju ćete naći u Europi. Te se razlike odnose na mjesta poput Portugala, Španjolske i većine istočne Europe. Ali ono što Hrvatska radi jest stapanje bougiea, otmjene estetike Grčke i Italije s cijenama istočne Europe.
Hrvatska koristi euro, što je prilično novost u zemlji koja je tek nedavno pristupila Schengenskom prostoru. A ono što sam otkrio putujući diljem zemlje je da su obilasci, restorani, a posebno trgovine mješovitom robom i mješovitom robom vrlo pristupačni.
Priznajem, uspoređujem cijene u Hrvatskoj s time koliko je trenutno sve skupo u SAD-u. No proveli smo mnoge večere u restoranima s Michelinovim zvjezdicama koji su izašli prilično sramežljivo od tipičnog računa koji dobivam u mom susjedstvu u baru u Minneapolisu.
Proputovao sam Hrvatsku s grupom od devetero i bio sam spreman da će cijelo iskustvo biti ludo skupo, posebno tijekom vrhunca ljetne sezone putovanja. Umjesto toga, evo nekoliko primjera onoga što smo platili za obroke, iskustva i drugo:
Kušanje vina u Dubrovniku u D’Vinu: ~ 20 USD po osobi
Svježe ulovljena, ekstra otmjena večera s morskim plodovima uz more u Rixos Premium Dubrovnik: ~ 75 USD po osobi
Tapas večera u Dubrovniku: ~ $28 po osobi
Michelin vodič restoran Bistro Tavulin: ~$80 po osobi
Michelin vodič za užinu u restoranu Gradski Arsenal: ~25 USD po osobi
Cjelodnevni najam broda Hvar (najbougie stvar koju smo radili): ~182$ po osobi
Degustacija maslinovog ulja i obilazak Muzeja maslinovog ulja u Puli: 26 USD po osobi
Jedno noćenje u hotelu Esplanade Zagreb s 5 zvjezdica: ~200 USD po osobi
Da ne spominjemo urnebesno jeftine Ubere i Lyftove kojima smo se koristili većinu vremena, a koji su se kretali od 7 do 20 USD po vožnji. Više o tome kasnije.
Ove su cijene bile u suprotnosti s onim što sam čuo o Hrvatskoj. Godinama je slovio za jedno od najjeftinijih mjesta za odmor u Europi. Ali kako mu je popularnost porasla posljednjih godina, čuo sam da te cijene nisu bile tako konkurentne kao nekada.
Možda su to bila očekivanja skupljeg putovanja, ali bio sam oduševljen koliko su stvari bile jeftine u Hrvatskoj, čak iako nije najjeftinija zemlja na svijetu.
Kretanje po Hrvatskoj je jednostavno
Ovo je možda bio najiznenađujući dio našeg putovanja jadranskom obalom: Hrvatskom je lako ploviti.
Kao prvo, Ubera i Lyfta ima u izobilju na jadranskoj obali , a uz to su i ludo jeftini.
Uber do i od zračne luke u Dubrovniku i Zagrebu koštat će vas oko 25-35 USD, ali sve unutar Dubrovnika, Splita i Pule bilo je oko 7-15 USD. Nikada nismo čekali više od 10 minuta na vožnju, a svi Uberi su ujedno i taksiji, što također čini sigurno iskustvo.
Iz tog razloga nismo iznajmljivali automobile u Dubrovniku. Morali smo nabaviti vozila u Hvaru jer je naš Airbnb bio daleko u planinama i izvan grada, a uzeli smo i jednodnevni najam u Puli kako bismo otišli na 3,5 sata vožnje do Nacionalnog parka Plitvička jezera na jednodnevni izlet .
Ali čak je i iskustvo iznajmljivanja automobila bilo iznimno i to zato što su ceste, autoceste i cestarine u Hrvatskoj bile iznimno jednostavne za kretanje. Cestarine su se kretale između 2 i 4 dolara, što smo bili i više nego spremni platiti zbog toga koliko su ceste bile dobre i koliko je znakove bilo lako razumjeti nesretnom Amerikancu poput mene.
Kada niste na putu, velika mreža trajekata također povezuje otoke. Putovali smo trajektom od Dubrovnika do Hvara i Hvara do Splita.
Oba su putovanja bila na velikim, udobnim brodovima s glatkom plovidbom opremljenim udobnim sjedalima, zahodima i ustupcima. Naše vožnje trajektima bile su na Jadroliniji. Iako su moja prethodna iskustva s trajektom ograničena na nekoliko prijelaza jezera Michigan i Long Island Sounda, ova su putovanja bila iznenađujuće laka i udobna.
Naposljetku, pet puta tijekom našeg putovanja uspio sam isprobati najučinkovitiju hrvatsku prijevozničku tvrtku: Croatia Airlines.
Flota propelerskih zrakoplova Croatia Airlinesa svakodnevno križa zemlju poput podzemne željeznice. Hrvatska nema željezničke opcije zbog svog neravnog terena, ali Croatia Airlines s lakoćom prevozi ljude diljem zemlje.
Kao član Star Alliancea, iste alijanse zračnih prijevoznika kao i United, zaradio sam dobar dio United milja na pet različitih dionica letova Croatia Airlinesa na četiri različite zračne luke. Letjeti Croatia Airlinesom prilično je jednostavno, ali jednostavno i jeftino. Naši letovi od Pule (PUY) do Zagreba (ZAG) koštali su ~40 USD u jednom smjeru.
Amerikancima je lako u Hrvatskoj
Lijepo je, isplativo, lako se snalaziti, ali jednostavno je jednostavno postojati u Hrvatskoj i točka.
Kao prvo, gotovo svi u Hrvatskoj odlično govore engleski . Olakšalo je snalaženje u skupini od devet osoba, pogotovo zato što hrvatski jezik nije šetnja po parku. Naravno, učenje jednostavnih izraza kao što su molim te i hvala mnogo pomaže u interakciji s lokalnim stanovništvom u bilo kojoj zemlji, ali nikad se nisam osjećao osuđivanim ili prevrnutim očima kada sam ulazio u posao sa svojim engleskim sa srednjeg zapada.
Hrvatska također široko prihvaća američke kreditne kartice , tako da ne morate brinuti oko uzimanja gomile gotovine (malo pomaže za napojnicu u nekim slučajevima). Čak sam mogao koristiti neke American Express kartice u Hrvatskoj, što je prilično rijetko u inozemstvu. Bilo je lijepo skupiti nekoliko bodova na mojoj pustolovini, uglavnom zato što sam potrošio gotovo sve svoje bodove do nas .
Osim toga, Hrvatska koristi euro kao svoju valutu, što olakšava izvođenje mentalne matematike pretvaranja cijena u američke dolare. Ako ste brojač prstiju kao ja, ovo je stvarno važno. Za sve vas zapravo pametne ljude, mogu osjetiti vaše oči kako kolutaju ekranom…
Na kraju, nešto što me iznenadilo u Hrvatskoj je da ima jednu od najsigurnijih voda za piće na svijetu.
Našeg prvog dana otišao sam kupiti nekoliko vrčeva pitke vode u trgovini, a prodavač mi je rekao da se okrenem i vratim ih na policu. “Ovdje je voda dobra. Najbolji”, rekao mi je.
Bio je u pravu ! Hrvatska ima bogate rezerve vode, a javne fontane i voda iz slavina savršeno su ispravne za piće. Ljudi su punili boce vode na javnim česmama diljem zemlje. Čak sam primijetio da posjetitelji plaže jedno popodne u Splitu koriste čep za tuširanje kako bi napunili svoje boce. Ponesite u Hrvatsku bocu za vodu na ponovno punjenje i ne plaćajte plastičnu.
Poanta
Hrvatska je lijepa, jeftina, laka za kretanje, pogodna za Amerikance i još puno toga. Zato mislim da zaslužuje mjesto na vašem popisu putovanja ove ili sljedeće godine.”
Baš je lijepo pročitati ovakve komentare za našu Hrvatsku!
Tekst: Thrifty Traveller
Prethodni tekst – The Magic Forest Holiday Home & Spa nalazi se na Platku! Pogledajte kako je predivna!