Uzimajući u obzir sve probleme s kojima se Udruga za sindrom Down – Rijeka 21 susreće, odlučili su prije nekoliko godina započeti s projektom koji bi stvorio bolju budućnost za djecu i istovremeno utjecao na kvalitetu života članova svih dobnih skupina udruge.
Glavni ciljevi koje su postavili jesu:
– senzibilizacija društvene zajednice prema osobama s poteškoćama, posebice sa sindromom Down
– osvješćivanje ljepote u različitosti
– poticanje stvaranja okruženja u kojem će svi ljudi prepoznati i prihvatiti vrijednosti i dignitet osoba s poteškoćama, posebice s naglaskom na sindrom Down
– promjena percepcije, te stvaranje budućnosti u medijima i marketinškoj industriji za osobe s poteškoćama
– stvaranje programa podrške koji podižu svjesnost o inkluziji i istodobno privlače kompanije samoj ideji inkluzije i promociji sebe kroz projekt.
– kreativno stvaralaštvo osoba sa sindrom Down, te snalaženje i napredovanje u vještinama proizvodnje i plasiranja proizvoda.
U suradnji s “Kreativnim kolektivom Kombinat”, nastao je I naziv vidimo sE, čiji visual nosi zapravo poruku koja ima cilj njega samog „vidimo se u školi, na poslu, u kazalištu, na igralištu, na utakmici, na caju, na reviji, ….“ I na slovu „E“ je stavljena „četvrta crtica“ koja aludira na višak kromosoma koju imaju naša djeca. Istovremeno ona simbolizira različitost, ljepotu u različitosti I poruku da je sasvim u redu “biti različit” jer u konačnici I mi svi smo različiti.
Tako je svoje “prve korake” projekt imao 2017. godine kada su uspješno postavili izložbu fotografija Milice Czerny Urban “tu sam.” na riječkom Korzu te potom i u Kastvu. Iste godine na Kastvu, na reviji ekstravagantnih frizura i makeup-a, kao model, prvi put u Hrvatskoj, nastupila je članica udruge Isabella Hujić. U nastavku projekta slijedila su različita događanja poput “vidimo sE u kazalištu“, u suradnji s HNK Ivana pl. Zajca Rijeka, „vidimo sE u Udruzi“, „vidimo sE na čaju“ u suradnji sa čajanom Samovar…
U kolovozu 2020. napravili su kalendar u suradnji sa turističkom agencijom Katarina- line iz Opatije, u kojem su članovi bili modeli na brodu u različitim ulogama. Kalendar se poslao kao poklon agencije partnerima diljem svijeta i na taj način fotografijama iz kalendara poslao poruku o inkluziji. U rujnu mjesecu 2020. godine u teškim uvjetima prouzročenim Covid-19 pandemijom projekt Vidimo sE jača se stvaranjem “tvornice sapuna” koju čine kreativne radionice izrade sapuna od organskih mirisnih ulja, boja i organske sapunske baze. Raskošni mirisni sapuni postali su tražen i vrijedan proizvod na području cijele Hrvatske.
Nastavak projekta ide u korak sa postavljenim ciljevima, osmislili su majice za djecu. Riječ je o našem „ E „ izradjenom od čičak trake na majicama u dječjim veličinama. E je napravljen od raznobojnih trakica koje se mogu skidati i premještati kako se želi. Trakice su pogodne za rad prstićima, istovremeno to je djeci zabava, ali i vježba za finu motoriku rukica, a našim odraslim članovima to je dobra radna terapija.
“I samo za kraj da istaknemo kako svi sudionici i prijatelji projekta svoj rad i znanja njemu samom daju na volonterskoj bazi, i to zaista cijenimo i zahvaljujemo.”
Andreas Lenac je osmislio web kojeg redovno održava i i prati sve korake. Ivana Kutni Mihić, dječja fotografkinja volontira svojim umijećem fotografije i prati sve korake našeg projekta. Filip Gržinčić svojim objektivom stvara editorijal inkluzije i otvara jedan novi svijet percepcije ljepote u različitosti. I uz niz još divnih ljudi, poduzeća i obrta ovaj projekt živi i traje.
Mali, ali veliki modeli jesu: Irma Radovanović, Mia Čergonja, Luka Milković, Laura Filipaj, Chiara Cetina, David Šobot, Ema Sanković, Andro Simunić i Daniel Hauptfeld.
Fotografije potpisuje: Filip Gržinčić