Putovanja se ne možemo zasititi i posebno uživamo planirajući ih i kasnije istraživajući. Ono što nam odlično dođe je i nečija preporuka – tako ‘igramo’ na sigurno i znamo iz prve ruke ‘šta i kako’.
U našoj rubrici Travel preporuka ovog puta smo razgovarali s Tanjom Lukin, istarskom poduzetnicom i vlasnicom Lunika Store beauty salona. Bila je na obiteljskom putovanju u Istanbulu i otkrila nam sve detalje!
Prepustit ćemo Tanji da se sama predstavi i da ju upoznate….
U suštini mogu reći da sam vlasnica beauty salona. A što sam? Eeee tu leži zec! Ponekada to i samu sebe pitam, s obzirom da volim puno svega. Ponajprije volim život, ljude, životinje i jogu. S time uključena sam u mnogobrojne aktivnosti. Mogu reći da sam dobar organizator eventa te uz svoj posao gledam djelovati i humanitarno.
Svestrana sam i energična… Možda i previše, no rutina i konstanta rastužuju me na neki način, s time gledam povremeno unijeti u svoju “rutinu” neki novitet.
Tako da s poslovne strane odlazim na edukacije i strankama nudim novitete, a obiteljski volim putovati, istraživati nova mjesta i družiti se koliko stignem (pretežno nedjeljom). Za prijatelje baš i nemam vremena van posla, no s vremena na vrijeme posjećujemo se, haha.
O obiteljsko putovanju u Istanbul…
Upravo vratili smo se sa 7-dnevnog putovanja iz Istanbula. Ovo nam je bio prvi let avionom, s time smo prilikom dolaska na aerodrom bili svi malo u strahu. Što od samog leta, što od snalaženja na aerodromu prilikom chekiranja.
No kroz naše putovanje pratila nas je Ensi Paladin kojoj sam se i obratila kako bi ona za nas rezervirala smještaj, kupila karte i savjetovala nas za sve ostalo. Detaljima o prtljagi, osiguranju, mjestima za posjetiti itd. Također, mnoge moje stranke pomogle su mi kao kompas orijentacije po Istanbulu. S mnogo korisnih informacija i kontakata krenuli smo na put.
Uz poznate znamenitosti, poput Plave Džamije i Aja Sofije, posjetili smo i Sulejmanovu palaču, Galata i Camlica tower, Cisternu Bazilika te najveću džamiju u Istanbulu u koju stane čak 30 000 ljudi.
Nezaboravno iskustvo drugačije kulture…
Sta reći? Predivni vidikovci sa svih strana te nezaboravno iskustvo njihove kulture. Istanbul spremno dočekuje turiste znajući da većina poput i mene nije prikladno odjevena za ulazak u džamije, s time na samom ulasku u džamiju dijele šalove i dugačke suknje.
Osobno, i po ovom svom prvom iskustvu posjeta, smatram da se Turci bar u ovom dijelu poštuju međusobno, veliki su vjernici i radnici. Kod njih djeca uključena su u obiteljski posao i mlađi slušaju starije. Mislim da tamo vlada veće “strahopoštovanje” prema starijima negoli kod nas. Većinom rade muškarci. Žena sam vidjela malo i to po buticima i drogerijama. No muška populacija većinom trguje i konobari.
O nezaobilaznom Bazaru…
Obišli smo poznati Bazar sa odjećom, obućom i torbicama te Egipatsku tržnicu začina, no moram priznati da smo se uspjeli zadržati svega 20-ak minuta s obzirom da su trgovci prenaporni.
Čim se malo usporiš u hodu i nešto pogledaš hvataju te doslovce za rukav. A cijene su na bazaru duplo skuplje negoli po trgovinicama uokolo Bazara. Tako da smo mi odličan shopping obavili oko 1km udaljeni od Bazara. Roba je ista, a ponavljam duplo jeftinija. Za shopping je grad dušu dao.
E da…morate se cjenkati do IZNEMOGLOSTI! Bez srama. Oni kao da su na to i navikli. I to za bilo šta osim ulaska u muzeje.
Krstarenje Bosporom poseban je doživljaj
Mi smo sa 100 eura po osobi spustili na 35 eura krstarenje Bosporom uz večeru i trbušne plesačice te ludo se proveli plešući na brodu.
Program traje 3-4sata i nezaboravno nam je iskustvo koje toplo preporučam svakome tko se odluči posjetiti Istanbul.
Hotel nam je bio čist i svakodnevno su nam mijenjali ručnike i posteljinu te spremali i sve naše osobne stvari. I to me oduševilo.
Turska hrana?
Doručak nam je bio obilat uz švedski stol, a što se hrane po Istanbulu tiče, oduševio nas je ISKENDER KEBAB i večera kod poznatog Nusreta (Salt bea), te burek kod Karakoy Gulloglu.
Fini su i pereci koje prodaju po cesti pa ti ih namažu sa topljenim sirom te sendviči sa ribom ispod mosta Galate. Hrana im je podosta začinjena i prevladavaju ljuti okusi. No interesantna je i šarena. Baklava nije masna kao što sam ju ja navikla ovdje jesti. I vrlo je mala kockica iste ili pak sa pistacijom. Ima više vrsti baklava i sve su slatke i zasitne.
Istanbul je veliki grad, no sa jednim redom. Oduševila me briga koja se vodi za životinje. U biti psi i mačke slobodno ulaze u hotele, trgovine. Nitko ih ne tjera a po gradu imaju aparate za hranjenje i zdjelice vode. Grad je čist i vlada dobra organiziranost. Savjet svima koji idu je da si besplatno nabave ISTANBUL CARD, uz pomoć te kartice za samo 2.80kn možete se voziti tramvajem, metroom ,brodom i autobusom, tako da vam taxi nije potreban. Uzmete si kartu grada i s lakoćom se krećete.
Grad u koji se Tanja rado vraća!
Oni vole slatko, i uslužuju slatko te imaju i izreku: “Jedi slatko, pričaj slatko”. Ovo putovanje bilo je za nas jedno prekrasno iskustvo i od srca svima preporučam posjetiti Istanbul, a mi ćemo se potruditi vratiti!
Fotografije: Tanja Lukin Lunika
Prethodni tekst- TRAVEL PREPORUKA BY TAMARA PEIĆ: KRK KAO NEISCRPNA INSPIRACIJA